Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Moody's ser mere pessimistisk på den europæiske krise
Nej! Spanien er et af de lande, hvor krisen har ramt hårdest. 'Nej til nedskæringer' står skiltet, som den vrede spanier stod med ved en demonstration i Madrid i lørdags. - Foto: Andres Kudacki/AP
Kreditvurderingsfirmaet advarer om risiko for nedjustering af EU's kreditværdighed.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Kreditvurderingen af EU er i fare for at blive sænket.
Ratingbureauet Moody's oplyser, at det har ændret sine udsigter for den nuværende vurdering af EU i negativ retning. Det er normalt et varsel om, at kreditværdigheden snart bliver nedgraderet.
Presset på ECB øges
Moody's advarer om, at såfremt det beslutter sig for at sænke vurderingerne af de fire lande, der yder de største økonomiske bidrag til EU's budgetter, så kan det ramme EU's kreditkarakter.
De omtalte lande er Tyskland, Frankrig, Holland og Storbritannien.
Meddelelsen kan øge presset på Den Europæiske Centralbank (ECB) om at løfte sløret for, hvad banken vil gøre for at få has med den finansielle krise i eurozonen, ifølge nyhedsbureauet Reuters.
LÆS OGSÅAmerikanske firmaer gør sig klar til drakmens comeback
Torsdag holder ECB sit næste pengepolitiske møde, og banken har sagt, at den arbejder med en ny plan om opkøb af statsobligationer fra de lande, der er mest forgældede.
Men detaljer om, hvordan og under hvilke betingelser de nye støtteopkøb skal foretages, har ECB endnu ikke forsynet offentligheden med.
På finansmarkederne har der siden ECB's seneste møde været visse forventninger om, at chefen for banken, Mario Draghi, på rentemødet 6. september vil informere om de nye tiltag.
LÆS OGSÅ Merkel nægter Grækenland ekstra tidsfrist
ritzau
Se også
Fødevareekspert advarer: Hvis der er grøn pels på maden, skal det hele smides ud
Skimmel er et overset problem i fødevarer. Men det kan være farligt at spise.
Fyrværkeri og konfetti for millioner skydes af til popbrag i Malmø
De færreste kan leve op til Angelina Jolies nye bryster
Ambitiøs kunstcafé serverer ægte madglæde
ART Café på ARoS satser på nordisk frokost med et moderne pift.
Nørdernes Oscaruddeling: Ung dansker vinder videnskabspriser
Overraskelsen Freiburg tabte adgangen til millionerne på bizart selvmål
Socialisme giver frihed - liberalisme giver ledighed
Vi må ikke løsne tøjlerne på det liberalistiske bæst, hvis vi vil gennem krisen.
Filmselskab pudser advokater på rival i strid om kokkefilm
Mini Maraton: Laura har lært at løbe lettere
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt