Annonce
Danmark 7. jul. 2010 KL. 13.18

12 romaer skal udvises fra Danmark

Udlændingeservice giver grønt lys for udvisning af 12 romaer.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Udlændingeservice har besluttet, at foreløbig 12 af de 23 romaer, som blev anholdt ved en aktion i København, skal udvises.

Det drejer sig om de 12 romaer, som blev anholdt, mens de lov og sov i en forladt og delvist nedrevet bygning på Amager lige bag Amager Fælled.

Udover udvisningen får de også forbud mod at rejse ind i Danmark igen de næste to år.

Romaerne udvises med henvisning til, at de ikke bør have ophold her i landet af hensyn til den offentlige orden.

Krænkelse af husfred
Derudover er de sigtet for at overtræde straffelovens bestemmelser af krænkelse af husfreden, fordi de sov på en privat grund uden at have fået tilladelse af ejeren.

Udlændingeservice er fortsat ved at vurdere, om 11 andre romaer, der også blev anholdt i går, ligeledes skal udvises. De boede i en lejr på Amager Fælled.

Indbrud i kolonihaver
Særligt kolonihaveejere på Amager har følt sig voldsomt generet af romaerne.

Ifølge politiet ernærer en del af romaerne sig af kriminalitet, men politiet kan hverken be- eller afkræfte, om det er romaer, der står bag indbruddene i kolonihaverne.

Politiet beslaglagde en del stjålne cykler og elektronik fra teltlejren på Amager Fælled.

Aktionen mod romaerne kom samtidig med, at justitsminister Lars Barfoed (K) havde lovet, at indsatsen mod de kriminelle romaer skulle øges.

Han reagerede på baggrund af, at Københavns overborgmester Frank Jensen (S) nu kræver, at regeringen gør mere for at få de kriminelle romaer udvist.

Antallet af romaer i København skønnes at være imellem 200 og 400.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Internationalt
25. maj. KL. 22.23

Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla

Det var en rigtig massakre, siger syrisk observatørgruppe efter granatbeskydning af byen Houla.

Kultur
25. maj. KL. 20.36
Kristian Leth (bagerst) synes det er fint, at staten som en mæcen bestemmer, hvem der får kunststøtte, og hvem, der ikke gør. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke

Musikerne Kristian Leth og Troels Abrahamsen deler ikke harmen over kæmpelegat til 21-årig.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe