Annonce
Danmark 18. dec. 2010 KL. 23.07

Læger: Giv rygeheroin til narkomaner

Det vil give færre skader hos narkomaner, hvis lægeordineret heroin også må ryges, mener læger. Flertal uden om regeringen støtter forslaget.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Efter næsten et år med lægeordineret heroin efterlyser læger, at ordningen udvides.

»Man kan nå flere, hvis der kommer et tilbud om rygeheroin som supplement til den injicerbare heroin«, siger Peter Ege, overlæge i Københavns Kommune og en af landets førende eksperter på området.

Som ordningen er i dag, må den lægeordinerede heroin kun skydes i blodet med en nål. Dermed ekskluderer ordningen de tusindvis af stofmisbrugere, der ryger heroinen, mener Peter Ege.

Indtagelsesform er underordnet
Han peger videre på de risici, der er forbundet ved at injicere heroinen. For eksempel kan flere års misbrug betyde, at venerne er ødelagte. Derfor kan nålen nemt smutte, så heroinen ender i muskelvævet.

Peter Ege bakkes op af sin kollega i Københavns Kommune, klinisk overlæge Christian Hvidt. Han har kontor på Valmuen, der har det største antal indskrevne heroinmisbrugere i landet.

LÆS ARTIKEL26-årig får otte års fængsel for heroin

»Hvis man tager udgangspunkt i sigtet med behandlingen – at nedsætte kriminalitet, forbedre sundheden og mindske sidemisbrug – er indtagelsesformen underordnet«, siger han.

Samme holdning finder man på Christiansborg hos Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne og SF. Dermed tegner der sig til et flertal for lægeordineret rygeheroin. I det nye år vil SF fremlægge et beslutningsforslag på området, fortæller partiets socialordfører, Özlem Cekic:

»Og jeg håber inderligt, at et bredt flertal i Folketinget vil lytte til fagkundskaben og dermed støtte forslaget«.

K er lunkne
Tanken om lægeordineret rygeheroin begejstrer dog ikke de konservative.

»Det er folketingsgruppen ikke indstillet på«, siger social- og sundhedsordfører Vivi Kier og fortsætter:

»Der har allerede været en meget stor debat, om vi overhovedet skulle gå med til lægeordineret injicerbar heroin. Min gruppe har haft store betænkeligheder ved det her«.

LÆS OGSÅTo mænd får straksdom for heroinsalg

Hun peger videre på de sundhedsskadelige risici, som sygeplejersker og læger kan udsættes for, når de skal kontrollere indtagelsen af rygeheroin. Socialdemokraterne deler bekymringen, men har også en potentiel løsning:

»Forudsætningen for at overveje at udlevere rygeheroin er, at der kan oprettes nogle fuldstændig sikre rum, hvor det sundhedsfaglige personale ikke er udsat for en eneste risiko«, siger socialordfører Mette Frederiksen.

74 narkomaner får statslig heroin
Startskuddet til lægeordineret heroin lød i 2008.

Dengang gav Folketinget kommunerne lov til at anvende heroinen som en del af behandlingen over for svære heroinmisbrugere. Siden begyndelsen af 1970’erne har den dominerende behandlingsform herhjemme ellers været metadonbehandling.

Til dato er 74 heroinmisbrugere indskrevet på landets fire misbrugscentre, der udleverer lægeordineret heroin. Det viser en rundringning foretaget af Politiken. Centrene melder alle om ubetinget fremgang blandt de indskrevne.

Opgiver kriminaliteten
Mens deres sundhedstilstand forbedres, opgiver de samtidig kriminaliteten, der tidligere skaffede dem penge til misbruget. Desuden nedsætter de også indtagelsen af illegale stoffer. Det er stoffer, der sælges på gaden uden varedeklaration og ofte indtages under uhygiejniske forhold, f.eks. i opgange, med risiko for overdosis eller forgiftning.

Alene i fjor var der 276 narkorelaterede dødsfald, viser tal fra Sundhedsstyrelsen. Det er det højeste antal de seneste år.

Landets fire misbrugscentre med lægeordineret heroin fortæller, at flere heroinmisbrugere venter på behandling, efterhånden som de føler sig trygge ved tanken.

Sidste center åbner
»Der er lige så delte meninger om heroinbehandling blandt brugerne i som i resten af befolkningen«, siger Vivian Kjær, afdelingssygeplejerske for sundhedspersonalet i KABS-Hvidovre.

På tirsdag åbner det femte og sidste center i rækken, der har tilladelse til at udlevere lægeordineret heroin. Her starter man i første omgang op med to indskrevne heroinmisbrugere. Efter nytår indskrives yderligere to eller tre, fortæller Niels Løvgren Frandsen, behandlingsansvarlig læge i heroin-klinikken i Esbjerg.

»I løbet af et par år regner vi med at nå op på noget, der ligner 20 til 25 brugere, der skal have heroin«, siger han.

Meldingen om succes fra de nuværende fire misbrugscentre vækker glæde på tværs af folketingssalen.

Ordningen skal evalueres
Efter planen skal blandt andet den økonomiske del af ordningen evalueres i det nye år. Der er afsat 70 millioner kroner årligt. Men evalueringen bør måske udskydes, mener de konservatives Vivi Kier.

»Hvis Esbjerg først kommer i gang nu (på tirsdag, red.), kan jeg blive bekymret for, om vi har et ordentligt materiale, som vi kan evaluere ud fra«, siger hun.

»Så kan man tage en midtvejsevaluering i den periode, hvor man oprindelig havde tænkt sig at evaluere. Det vil også give en mulighed for at få argumenter om rygeheroin på banen«.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe