Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 15. jun. 2011 KL. 09.11

Det danske forsvar køber koppevaccine

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det danske forsvar samt et andet Nato-land har indgået kontrakt om at købe koppevaccine fra Bavarian Nordic.

Biotekselskabet Bavarian Nordic har indgået kontrakt med det danske forsvar om levering af selskabets koppevaccine Imvamune. Desuden har selskabet indgået kontrakt med et europæisk Nato-land om levering af vaccinen.

Leveringen vil ske i indeværende år, men størrelsen samt værdien af kontrakterne er ikke offentliggjort.

Vaccinen skal indgå i landenes biologiske forsvar i tilfælde af et koppeudbrud som følge af for eksempel bioterrorisme.

Vaccinen er ikke godkendt
Når vaccinen vil kunne anvendes, selv om den ikke er godkendt, skyldes det dens gode såkaldte sikkerhedsprofil, oplyser Bavarian Nordic.

Den gør, at selv immunsvækkede personer, der ikke tåler de gamle koppevacciner, vil kunne vaccineres.

Ordrerne til selskabet påvirker ikke forventningerne til det økonomiske resultat for 2011.

LÆS OGSÅDansk koppevaccine erobrer USA

»Om end disse kontrakter er mindre, så ser vi dem som startskud på et længerevarende samarbejde med landene om opbygning af et moderne biologisk forsvar«, siger Anders Hedegaard, adm. direktør i Bavarian Nordic.

ritzau

Se også

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe