Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Overvismand: Skybruddet sætter gang i økonomien
slanter. De uheldige konsekvenser af skybruddet kan skabe vækst i samfundsøkonomien. - Foto: DRESLING JENS
Alene Alm. Brand må pumpe op til 300 millioner ud i samfundet i form af erstatninger.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Weekendens skybrud kan få en positiv indvirkning på aktiviteten i samfundsøkonomien, fordi forsikringsselskaberne store udbetalinger til borgere og erhvervsliv fungerer som en saltvandsindsprøjtning.
Det vurderer professor i økonomi ved Københavns Universitet Hans Jørgen Whitta-Jacobsen, der også er formand for De Økonomiske Råd.
»Det er klart, at når folk får udbetalt en masse penge fra forsikringsselskaberne, som bliver brugt på genanskaffelser og reparationer, trækker det direkte aktiviteten opad, særligt i byggebranchen«, siger Hans Whitta-Jacobsen.
Også negative konsekvenser
Han understreger, at skybruddet ikke kun skubber økonomien i den rigtige retning.
»Når forsikringsselskaberne skal udbetale en masse penge, bliver de mindre værd, deres aktier falder i pris, og det får en negativ effekt på aktionærernes formue«, forklarer Hans Jørgen Whitta-Jacobsen.
LÆSSkybruddet sparker liv i trængte brancher
Dertil kommer, at forretninger har måttet holde lukket, og at ejendom er blevet ødelagt. I sig selv er det ikke ønskeligt, understreger overvismanden, men det ændrer dog ikke ved hans konklusion:
»På bundlinjen vurderer jeg, at der kommer økonomisk aktivitet ud af det her skybrud. Hvor meget aktivitet, der kommer, er svært at sige, for det afhænger af skadernes omfang«, siger han.
Dog skyller skybruddet næppe Danmark ud af den nuværende situation med negativ vækst, såkaldt recession, tilføjer han
FOTOMassive ødelæggelser efter skybruddet
Forsikringsselskaberne har endnu ikke nogen samlet opgørelse over skadernes omfang, oplyser brancheforeningen Forsikring og Pension.
Alm. Brand: Skader for 200-300 mio.
Men hos Alm. Brand Forsikring, der er en af de større selskaber, forventer de at modtage 5.000 skadesanmeldelser og en samlet regning på mellem 200-300 millioner kroner.
»Det er den største regning, vi nogen sinde har fået for vandskader forårsaget på én enkelt dag«, oplyser kommunikationsmedarbejder Nis Peder Kolby.
Han oplyser, at selskabet formentlig selv må punge ud med 100 millioner kroner, mens at selskabet har genforsikret den resterende del hos udenlandske selskaber.
LÆSVandskader kan koste Københavns Kommune over 100 millioner
Se også
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Barcelona gav Guardiola en sidste pokal
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld
Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.
Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
Det var en rigtig massakre, siger syrisk observatørgruppe efter granatbeskydning af byen Houla.
Danske håndboldkvinder vinder OL-nøglekamp
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips