Annonce
Danmark 1. feb. 2012 KL. 07.32 opdateret 1. feb. 2012 KL. 13.18

Sygedage i ferien skal give ny ferie

En dag under dynen i ferien skal udløse endnu en feriedag, foreslår regeringen. Arbejdsgiverne er skeptiske.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Danskerne slipper snart for at spilde dyrebare feriedage på at ligge med feber og snottede næser i sengen.

Regeringen har netop sendt et opsigtvækkende lovforslag i høring, der giver landets lønmodtagere ret til en erstatningsferie, hvis de er så uheldige at blive syge eller komme slemt til skade under ferien.

Hver dag på langs skal ganske enkelt kunne veksles til nye feriedage, hvis lønmodtagerne kan fremvise en lægeerklæring, skriver Jyllands-Posten.

Det gælder dog først fra den femte sygedag.

»Det er et balanceret forslag, som yder beskyttelse til lønmodtagerne, men samtidig ikke lægger unødvendige belastninger på erhvervslivet«, siger beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S), som forventer bred opbakning til lovforslaget fra Folketinget.

Danmark skal ændre praksis
Alt andet ville også være mærkeligt, mener fagforeningen FOA.

Lovforslaget falder i forlængelse af et EU-direktiv fra 2004 og en EU-dom fra 2009, der pålægger Danmark at ændre sin nuværende praksis, hvor lønmodtagerne skal melde sig syge inden en ferie for at opnå ret til ekstra ferie.

»Titusinder af danske lønmodtagere er formentlig blevet snydt for deres erstatningsferie, fordi de har været ramt af sygdom. Men der er grund til at rose den nye regering for at reagere regelret og konsekvent i sagen«, siger FOA's formand, Dennis Kristensen, til Jyllands-Posten..

Han langer samtidig ud efter den tidligere regering for at have syltet sagen.

LÆS OGSÅAftale i hus: Ledige er sikret dagpenge et halvt år mere

Arbejdsgiverne er skeptiske over for regeringens lovforslag. Dansk Erhverv frygter, at loven vil blive misbrugt at lønmodtagerne.

»Det bliver helt klart dyrere for virksomhederne. Derfor er det vigtigt, at de får nogle midler til at tjekke, om medarbejderne rent faktisk er syge, når de ringer hjem fra ferien i Sydspanien«.

»Så det er positivt, at erstatningsferien kræver en lægeerklæring«, siger Charlotte Vester, underdirektør i Dansk Erhverv.

I en tidligere udgave af denne artikel har det fremstået som om, at de nye regler gælder fra første sygedag. Det er dog først fra den femte sygedag, at man bliver kompenseret. Red.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe