Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 5. maj. 2012 KL. 09.53

Fire unge falder bevidstløse om efter at have drukket livsfarlig blanding

Politiet advarer mod farlig blanding af fælgrens og kaustisk soda.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Fire unge blev i nat fundet bevistløse på Døllefjeldemusse Markedet på Lolland. De havde drukket en livsfarlig blanding af fælgrens og kaustisk soda.

Blandingen er tæt på stoffet fantasy, der bruges i teknomiljøet. Og det kan være livsfarligt, oplyser TV2 Øst.

Ifølge politiet havde tre af de unge købt en halv liter af stoffet i en colaflaske. De fortæller lørdag morgen, at sælgeren havde blandet otte liter af det farlige stof, op Sydsjællands og Lolland-Falsters politi advarer derfor om at der kan være mere af det farlige stof i omløb.

Den fjerde indlagte har politiet endnu ikke fået talt med, og de er derfor ikke sikre på at han har taget det samme stof. Alle de unge er 16-17 år og fra lokalområdet.

Politiet fik anmeldelsen klokken 01.20 natten til lørdag, og de unge blev kørt til Nykøbing sygehus. En af de unge blev lagt i kunstigt koma, men alle er altså vågnet her til morgen, tilsyneladende uden mén.

nyheder@pol.dk