Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Advokat vil have Højesteret til at se på grønlænderes ’dobbeltstraf’
Isoleret. Flere grønlændere sidder på den lukkede anstalt, Herstedvester, langt fra familie og venner. - Foto: KRABBE LARS
Ordningen med at sende grønlændere i fængsel i Danmark kan ende i menneskerettighedsdomstolen.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fakta
Fængslet i Danmark
I 1994 blev der nedsat en særlig retsvæsenskommission, som blandt andet skulle komme med anbefalinger til et lukket fængsel i Grønland. Kommissionen blev flere år forsinket og var først færdig i 2004. I 2007 besluttede daværende justitsminister Lene Espersen (K), at der skulle opføres en anstalt, og den ville stå klar i 2010 eller 2013. I finansloven for 2010 var opførelsen udskudt til 2014 eller 2015. Nu er byggeriet udsat til cirka 2017.
Anbringelsen af kriminelle grønlændere i Anstalten ved Herstedvester i Danmark kan nu ende helt til tops i retssystemet.
Thorkild Høyer, advokat for en af de omkring 20 indsatte grønlændere i Herstedvester, har anmodet om, at hans klients anbringelse kommer for Højesteret.
Det sker, efter at Grønlands Landsret for nylig besluttede, at manden, der i dag er 42 år, fortsat skal sidde forvaringsdømt på ubestemt tid i Herstedvester – langt fra Grønland og derfor uden mulighed for jævnlig nær kontakt med sine fem børn.
»Og hvis vi ikke får lov at få sagen til Højesteret, søger vi direkte til Strasbourg«, siger Thorkild Høyer med tanke på Menneskerettighedsdomstolen.
Ingen lukkede fængsler i Grønland
Den cirka 50 år gamle ordning med at sende hårdt kriminelle grønlændere i tidsubestemt forvaring i Danmark skyldes, at der ikke er lukkede fængsler i Grønland.
Men i årtier har ordningen været kritiseret for at krænke de indsatte grønlænderes ret til kontakt med deres familie.
’Dobbeltstraf’ har kritikken lydt.
Fængselsinspektør kritiserer
Så sent som i marts var det fængselsinspektøren i netop Herstedvester, Hans Jørgen Engbo, der i Politiken kritiserede ordningen.
Fængselsinspektøren fandt det ligefrem »overvejende sandsynligt, at Danmark ved Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol ville tabe en sag om krænkelse af de grønlandske indsattes ret til respekt for deres familieliv og privatliv«, som han forklarede med henvisning til Menneskerettighedskonventionens artikel 8. Ifølge den har indsatte ret til respekt for familielivet.
LÆS MEREFængselsinspektør til angreb på grønlænderordning
»Og det er jo ret indlysende, at når man tvangsdeporteres omkring 4.000 km væk i en helt anden kultur, er det svært at opretholde kontakt til familie«, som fængselsinspektøren, der også er ekstern lektor i straffuldbyrdelsesret på Københavns Universitet, tilføjede.
Fem børn i Grønland
Advokat Thorkild Høyer er helt enig med fængselsinspektøren.
»Hans betragtninger er fuldstændig rigtige«, siger Thorkild Høyer, der mener, at han i det konkrete tilfælde har en særlig god sag, når han slår på, at deporteringen til Danmark umuliggør familieliv for klienten. Den 42-årige grønlænder har nemlig fem børn i alderen 8 til 17 år, som han jævnligt har telefonisk kontakt med.
»Det, der ofte er sagen med grønlandske anbragte, er, at når de kommer hertil, er deres familieliv fuldstændigt ødelagt. Men i det her tilfælde er der et familieliv, og så har staten altså en forpligtelse til at beskytte det familieliv, så godt staten overhovedet kan«, siger han.
Ingen prøveløsladelse
Den omtalte grønlænder blev i 2005 dømt til anbringelse på ubestemt tid i Herstedvester for trusler, krænkelse af offentlig myndighed og forsøg på manddrab.
I januar i år nåede Aasiaat Kredsret frem til, at han skulle prøveløslades med krav om, at han undergiver sig afvænningsbehandling for alkohol og euforiserende stoffer.
Anklagemyndigheden ankede dog prøveløsladelsen, og i sidste måned fastslog Grønlands Landsret, at han fortsat skal være »anbragt på ubestemt tid« i Danmark.
Vil vinde i menneskerettighedsdomstolen
Endnu ved advokat Thorkild Høyer ikke, om Højesteret vil tage sagen op, og før alle nationale retsinstanser er forsøgt, kan sagen ikke blive ført til Menneskerettighedsdomstolen.
Men kommer den på et tidspunkt til Menneskerettighedsdomstolen, tror Thorkild Høyer, at hans klient vil have gode muligheder.
»Ja, jeg tror nok, at man i Strasbourg lægger mere vægt på retten til familieliv«, siger han og tilføjer: »Det er da klart, at der kan være en situation, hvor man i en kortere periode må sige, at du må underkaste dig en behandling i Danmark, men staten skal være meget aktiv for at sikre, at familielivet siden hen kan blive opfyldt«.
Lukket anstalt på vej i Grønland
En planlagt etablering af en lukket anstalt i Grønland i senest 2013 er et par gange blevet udskudt på grund af tvivl om udgifterne til byggemodningen og anstaltens placering.
Førstnævnte er nu løst, og der arbejdes i Grønland på at lave et såkaldt kommuneplantillæg med efterfølgende arkitektkonkurrence.
»Og hvis det kører efter den plan, skulle det kunne være færdigt i 2017«, oplyser kriminalforsorgens direktør, William Rentzmann.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Pia K. efter Løkke-interview: »Jeg synes, det var pinligt«
Tidligere DF-formand er forbløffet over omdiskuteret Lars Løkke-interview.
Tyske fodboldfans i London: Bratwursten er ækel, men stemningen god
Suveræn Giro-hersker frygtede, at tilskuerne ville vælte ham
Derfor vil DF have endnu en Holger Danske: Det skal være Helsingørs Den Lille Havfrue
Dansk Folkepartis formand i Helsingør vil have en Holger Danske mere til byen.
Leo skipper rejsekortet: Togturen blev uventet dyr
13 anholdt under karneval i Aalborg
En betjent er blevet tildelt en skalle under karneval i Aalborg, men de fleste anholdelser er for gadeuorden.
Frankofil café brillerer på svær adresse
Chez Laurent serverer franske fristelser med udsigt til Døgn-Netto.
Spådom i Cannes: Her er årets vindere på verdens vigtigste filmfestival
Mikkel Kessler mangler en stor skalp på udebane
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
Løkke uddyber: Bl.a. i længde er 'standpunkt' og 'holdning' to meget forskellige ord
Trafiklys betydning