Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 12. maj. 2012 KL. 19.19

Militærekspert om fangesag: Forsvaret føler det som en hetz mod dem

Forholdet mellem forsvaret og politikerne er i forvejen dårligt, mener lektor.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De fem officerer

  • Poul Kiærskou, Danmarks repræsentant i Nato og nummer tre i den militære rangfølge herhjemme
  • Henrik Røboe Dam,chefen for Flyvevåbnet
  • Peter Christian Alexa, tidligere kontorchef i Forsvarsministeriet
  • Hans Henrik Møller, Oberstløjtnant og chef på Forsvarsakademiet
  • Ole Biering, tidligere stabschef i hæren

Det skader forholdet mellem forsvaret og Forsvarsministeriet, at fem højtstående officerer i det danske forsvar står over for et tjenstligt forhør om deres rolle i en sag om antallet af irakiske krigsfanger.

Det vurderer militærekspert og lektor ved Institut for Statskundskab på Syddansk Universitet, Jens Ringsmose.

»Mange i forsvaret, som jeg taler med, oplever manglende tillid fra Forsvarsministeriet. De er trætte af at blive urimeligt behandlet og føler, der bliver drevet en hetz mod dem fra politisk side«, siger han.

Jens Ringsmose mener, at situationen er endnu et eksempel på den mistillid, der er opstået mellem forsvaret og Forsvarsministeriet.

»Denne sag bidrager ikke ligefrem til at gøre den (mistilliden, red.) mindre«, siger han.

Mistænkt for at skjule sandheden
Enhedslisten stillede i januar 2007 et spørgsmål til daværende forsvarsminister Søren Gade (V) om, hvor mange fanger, danske soldater havde taget i Irak.

'Papkassenotatet'

Tidligere forsvarsminister Søren Gades fejlagtige oplysninger om antallet af irakiske krigsfanger fik en ukendt person fra forsvaret til at skrive et notat om HOK's arbejde med at undersøge antallet.

Af notatet, der hverken er dateret eller har afsender, fremgår det, at hærens daværende chef, Poul Kiærskou, sagde nej til et forslag fra sit sekretariat om at nævne det høje tal, 500, i HOK's forslag til besvarelse af spørgsmålet.

Notatet kaldes 'papkassenotatet', fordi det blev fundet i en papkasse, hvor det var blevet lagt i 2007.

Papkassenotatet førte til, at oberløjtnant Hans Henrik Møller og Poul Kiærskou blev bedt om at redegøre for forløbet tilbage i 2007.

Redegørelserne er blevet vurderet af Kammeradvokaten, og det er på det grundlag, at sagen mod de fem officerer har taget sin start.

'Papkassenotatet' indgår nu også som et centralt dokument i den kommende Irak-kommission, der blandt andet skal belyse, hvor mange irakere de danske soldater tog til fange.

24. april sendte Søren Gade sit svar på spørgsmålet til Folketingets Forsvarsudvalg, hvor han skrev, at antallet var steget fra 195 til 198.

LÆS OGSÅForsvarsministeriet åbner sager mod top-officerer

Men forsvaret havde dog længe vidst, at fangetallet kunne være så højt som 500, men det fik Folketinget ikke oplysninger om.

De fem topofficerer er således under mistanke for at have misligholdt deres forpligtelser som tjenestemænd ved at skjule eller have medvirket til at skjule sandheden om antallet af irakiske krigsfanger i perioden fra 2004 til 2007.

BAGGRUNDSkandale på skandale rammer det danske forsvar

Forsvarsministeriet vil derfor have de fem officerer i tjenestemandsforhør. Det kan ende med, at der bliver rejst tjenestemandssager mod dem.

Udfaldet af en sådan sag kan ende med alt fra en frifindelse til advarsel, en bøde eller i værste fald en fyreseddel.

Ingen offentlige beviser på en sag
Jens Ringsmose vil ikke vurdere, om tjenestemandsforhørene ender med, at der bliver rejst tjenestemandssager mod de fem, men han kalder den nuværende situation for en »voldsom belastning for forsvaret«.

LÆS OGSÅNonbo: Undersøgelse kan rense officerer

»Jeg ved ikke, om der kommer en sag ud af det. Der er jo ikke rejst sigtelser endnu. Herhjemme er man uskyldig, til det modsatte er bevist, og der er endnu intet belæg for at sige, at der er oplysninger til en tjenestemandssag, for de oplysninger er ikke offentligt tilgængelige«, siger han.

Han fortsætter:

»Forsvarsministeriet kan godt beslutte, at der ikke er grundlag for en sag, men lige nu er det hele ren spekulation«, siger han.

Hører til sjældenhederne
Jens Ringsmose mener dog, at der må være en særlig grund til, at sagen har taget denne drejning.

»Det er bemærkelsesværdigt, at de er indkaldt (til forhør, red.). Det hører til sjældenhederne, og det er meget usædvanligt«, siger han.

LÆS OGSÅDet høje fangetal kunne læses på forsvarets hjemmeside

De fem officerer skal afhøres af tidligere højesteretspræsident Torben Melchior, oplyser advokat Torben Koch, der skal være bisidder for én af officererne.

Oberst bekræfter forhør
Oberstløjtnant Hans Henrik Møller bekræfter over for Politiken, at han skal forhøres. [fakta - 2]

»Det er sket med henvisning til tjenestemandsloven. Jeg skal inden for et par uger komme med en skriftlig kommentar og derefter forberede mig på tjenstligt forhør«, siger Hans Henrik Møller, der ikke har yderligere kommentarer, udover at han ikke er suspenderet fra sin nuværende tjeneste.

Forsvarsminister Nick Hækkerup (S) mener, at et tjenstligt forhør af fem danske topofficerer er vigtigt.

LÆS OGSÅForsvarsministeren: Officerers rolle skal op i lyset

Det giver mulighed for at komme til bunds i sagen, lyder det fra ministeren.

»Succeskriteriet er ikke, at der skal rejses en masse sager. For mig er det afgørende, at vi får sagerne udredt. At sandheden kommer frem, og at Folketinget kan stole på, at de oplysninger, som forsvaret giver til dem, er korrekte«, siger Nick Hækkerup til TV 2 News.

FACEBOOKBliv ven med Politiken