Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 13. maj. 2012 KL. 11.13

Campingstole og termokander strømmer til højhusbrag

Tidligst klokken 12 sprænges højhuse i Rødovre.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

På trods af at politiet har opfordret folk til at blive hjemme, er masser af nysgerrige allerede gået på gaden for at se, når to store højhuse i Rødovre i dag sprænges i luften.

Ifølge Politikens journalist på stedet kommer folk slæbende med campingstole og termokander og sætter sig til at vente på forløsningen, der ventes tidligt klokken 12.

Blandt hjemmeværnsfolk og politibetjente, der sørger for, at borgere ikke kommer alt for tæt på, har flere også taget opstilling med en øl i hånden i solen.

Kan give støvsky
Politiet har ellers på grund af afspærrede veje forsøgt at undgå, at københavnere og andre ville fristes til at søge ud for at se, når de to højhuse Ruskær og Agerkær sprænges i stykker.

Foto:  Mette Lützhøft Politiet har lavet en indre og ydre afspærring, som stopper nysgerrige fra at komme alt for tæt på.

LÆS MEREPolitiet advarer nysgerrige: »Lad være at tage derud, det er spild af tid«

Også boligforeningen AAB, der ejer de to kasserede højhuse, har opfordret folk til at blive indendøre.

På grund af sprængningen kan der opstå en støvsky. Støvet er ikke farligt, men kan virke ubehageligt, når det passerer.

Hvis beboere opholder sig udendørs i vindretningen under nedrivningen, rådes de til at vende ryggen til skyen, holde hånden over munden og lukke øjnene, hvis du vil undgå støvpartikler i mund og øjne.

Roskildevej lukkes af
Nedrivning af to højhuse i Rødovre medfører spærrede veje og omlægning af busser og tog.

Brøndby Øster Station og Rødovre Station vil søndag er lukket for adgang fra kl. 10 og frem til sprængningen er overstået. Der bliver indsat busser mellem Hvidovre Station og Glostrup Station.

LÆS OGSÅ Naboer er evakueret før højhuse sprænges i luften

Buslinje 6A, 21, 123, 161 og 200S vil alle blive omlagt på i dag. De forventes alle at kunne køre normalt i morgen.

Foto:  Mette Lützhøft For biltrafikken vil flere veje blive påvirket.

Roskildevej mellem Avedøre Havnevej og Brøndbyøstervej forventes at blive afspærret kort før sprængningen, som er planlagt til klokken 12, og åbnet igen, når sprængningen er overstået.

DOKUMENTATIONLæs mere om ændringer(eksternt link)

Vejene inden for ydre afspærring blev spærret fra klokken 8 i morges og vil være spærret frem til nedrivningen er overstået. Det drejer sig om Agerkær, Ruskær og Storekær. Nørrekær blev afspærret klokken 10.

Avedøre Havnevej mellem Nørrekær og Park Allé forventes at være afspærret fra klokken 11 og frem til sprængningen er overstået.

FACEBOOKBliv ven med Politiken