Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 27. aug. 2012 KL. 09.40

To teenagere er ramt af det tog, de prøvede at nå

Ulykken standsede togene på Lille Syd-banen mellem Roskilde og Næstved.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

To teenagere blev til morgen ramt af et tog på Gadstrup Station syd for Roskilde.

Togene holder derfor stille på strækningen, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.

Der er tale om en dreng og en pige, der begge er 17 år. De menes begge at være uden for livsfare.

»Da vi kommer derop, finder vi ud af, at det er to personer, der forsøger at krydse sporet for at nå toget. De løber over sporet i takt med, at toget er på vej ind på perronen og blev derfor ramt«, siger Simon Schwaner, vagthavende ved Midt- og Vestsjællands Politi til politiken.dk.

Lægehelikopteren er på stedet, og den ene af de to tilskadekomne vil muligvis blive fløjet til sygehuset.

Meldingen om ulykken kom klokken 9.15.

Ulykken påvirker ikke større togforbindelser
Gadstrup Station ligger på den Lille Syd-banen, der kører mellem Roskilde og Næstved via Køge.

»Det er en forholdsvist lille bane, så der er ikke mange mennesker, der bliver berørt«, siger Morten Tjerrild, kommunikationsmedarbejder i DSB til politiken.dk.

Ulykken påvirker altså ikke de større forbindelser til for eksempel Jylland.

Togdriften vil være indstillet, indtil politiet giver DSB grønt lys til at sætte gang i togene igen. I mellemtiden kører der busser på strækningen mellem Havdrup og Roskilde.

DSB regner med at kunne genoptage togdriften lidt før klokken 11.

»Vi kan køre med det samme igen, så snart politiet åbner stækningen«, siger Morten Tjerrild til politiken.dk.