Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Kommune: Belastede metronaboer må klare sig selv
Arbejde. Metroselskabet bygger ny metro blandt andet her ved Marmorkirken i København. - Foto: JUST LARS
Socialdemokraterne og SF blokerer for at tilbyde de hårdt belastede metronaboer genhusning eller ekspropriation.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Metrobyggeriets hårdt prøvede naboer får ingen hjælp fra Københavns Kommune.
Socialdemokraterne og SF blokerede tirsdag aften for et forslag i økonomiudvalget fra Enhedslisten om at optage forhandlinger med staten og Frederiksberg kommune om at tilbyde de berørte beboere genhusning eller ekspropriation af deres lejligheder.
LÆS ARTIKELS og SF blokerer for at tilbyde genhusning til metronaboer
»Det er meget ærgerligt, at S og SF ikke vil hjælpe de støjramte københavnere. De burde have stået sammen med os for at sige, at vi på den ene side vil bygge metroen, men på den anden side samtidig vil hjælpe de københavnere, der er ramt af byggeriet «, siger Morten Kabell fra Enhedslisten.
Carte blanche til at støje
»S og SF signalerer til borgerne, at Metroselskabet får lov til at gøre, hvad det vil. Det har reelt fået carte blanche fra sin største ejer til at larme så meget, som det har lyst til. Vi har ellers stået sammen på borgermøder og fortalt, at vi vil gøre alt for at hjælpe de berørte naboer, men det løfte har de ikke leveret«, fortsætter han.
LÆS ARTIKELSmåbørn leger ved bulderbyggeri
Morgen Kabell understreger samtidig, at alle politiske muligheder for at hjælpe borgerne nu er udtømt.
Naboer: Personlige og økonomiske omkostninger
To naboer til byggeriet i Stampesgade havde foretræde for politikerne. De fortalte, at de reelt bor på byggepladsen og ikke længere kan holde støjen, støvet og rystelserne ud. Men flertallet lyttede ikke:
»Det er grotesk. Der er ingen, der varetager borgernes tarv i forhold til metrobyggeriet. Hverken politisk eller juridisk har vi nogen muligheder. Mange af os kommer til at få ekstremt store økonomiske og personlige omkostninger, og det er slet ikke til at overskue«, siger Thomas Ringbro, der bor i en stuelejlighed lige ud til byggeriet.
Kommunen skulle selv betale
I sidste uge fastslog Ekspropriationskommissionen, at naboer skal tåle byggestøj i op til 85 decibel i et lille år. Til gengæld får naboerne til byggepladsen i Stampesgade et lille plaster på såret i form af en erstatning for gener fra afskærmninger.
Naboerne på anden til fjerde sal får 10.000 kroner, mens første sal og stuelejlighederne får henholdsvis 75.000 og 100.000 kroner.
Københavns Kommune ville selv skulle betale for at give naboerne en hjælpende hånd, lyder det i et notat fra økonomiforvaltningen:
»Transportministeriet har tilkendegivet, at sådanne yderligere supplerende aflastningstilbud, udover det af ekspropriationskommissionen fastsatte, mv. må betragtes som tilkøb og betales af den part som ønsker foranstaltningerne«.
Metrobyggeriet er budgetteret til, i 2012-priser, at koste 22,2 milliarder kroner.
Se også
Konkurrencestyrelsen advarer lægerne: Pas på, I risikerer at komme i fængsel
Lægerne skal passe på, at de ikke kommer i fedtefadet, siger kontorchef.
Trafikselskaber: Vi behøver mere tid
Kanye kender ingen grænser på »Jesus!«-plade
Coop finder 20 kilo kokain mere i bananer
Det er tredje gang på to uger, at Coop finder kokain gemt i bananer på et lager.
Støjhelvede ødelægger otte år af børnenes liv
Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
Riis vender tomlen ned: Ingen danske ryttere på Tour-holdet
Nicki Sørensen, Chris Anker Sørensen og Michael Mørkøv skal ikke til Tour de France.
Spændingen stiger i Berlin
København giver 10 millioner til grandprix-folkefest
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
15. jun. KL. 08.06 TV Udkantsbornholm: Vores hotelgæster er forsvundet
13. jun. KL. 20.15 TV Hvorfor sender Politiken 40 mand til Folkemøde på Bornholm?
12. jun. KL. 12.20 TV Se den nedbrændte Bandidos-bygning efter attentat
11. jun. KL. 11.07 TV Nu kommer kæmpebillerne: »De bider ikke«
10. jun. KL. 08.31 TV Busulykke i Tyskland: Her er den havarerede dobbeltdækker
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog