Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 19. okt. 2006 KL. 07.50

DF-vælgere: Pia K bestemmer for meget

Pia Kjærsgaard og partiets øvrige top har for meget at skulle have sagt. Det mener hver anden, der sætter deres kryds ved partiet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Ledelsen i Dansk Folkeparti lytter for lidt til de menige partimedlemmer.

Det mener hver anden Dansk Folkepartivælger ifølge en internetbaseret undersøgelse, som Analyse Danmark har fortaget for Urban.

Pia er uundværlig trods topstyring
44 procent af de adspurgte personer, der stemte på Dansk Folkeparti ved sidste valg, svarede ja til spørgsmålet om, hvorvidt Dansk Folkeparti er for topstyret.

43,1 procent svarede nej, imens resten var i tvivl.

Samtidig mener halvdelen af vælgerne, at Dansk Folkeparti ikke kan eksistere uden partiets leder og stifter, Pia Kjærsgaard.

De seneste ugers eksklusioner af kritiske medlemmer, har skabt opmærksomhed omkring topstyring i Dansk Folkeparti. Og det har ført til skepsis blandt partiets vælgere, mener Rasmus Jønsson, der er lektor i politisk kommunikation på RUC.

»Eksklusionerne har vist at der er ret lavt til loftet i Dansk Folkeparti. Det er ikke landsbytosser, der bliver ekskluderet, men loyale medlemmer med en lang karriere i partiet. Det hænger ikke sammen med partiets holdninger om demokrati og ytringsfrihed, og derfor bliver de straffet af vælgerne,« siger Rasmus Jønsson til Urban.

Stram disciplin
En meningsmåling viste i sidste uge, at Dansk Folkeparti står til at miste adskillige mandater ved et kommende valg, men Dansk Folkepartis næstformand, Peter Skaarup mener ikke, at den stramme disciplin i partiet har en negativ effekt på vælgertilslutningen.

»Vælgerne har respekt for, at vi får gode resultater, og med til det hører det, du kan kalde topstyring. I dansk politik er det vigtigt at tale med én stemme, og for at det skal kunne lade sig gøre, er det nødvendigt med disciplin,« siger han.

At mange har svært ved at forestille sig Dansk Folkeparti uden Pia Kjærsgaard, finder han ikke mærkeligt.

»Pia Kjærsgaard spiller en stor rolle som den, der samler trådene. Det er ikke aktuelt, at vi skal eksistere uden hende. Heldigvis,« siger han.

politiken.dk

Se også

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Tjek
26. maj. KL. 08.46
Guld. Den daglige kaffepause har en positiv effekt på helbredet, så længe det ikke bliver til otte-ti kopper kaffe. Og så er den filtrerede af slagsen bedst for folk med forhøjet blodtryk.

Kaffen holder lægen fra døren

Undersøgelse om kaffe konkluderer, at den sorte drik kan forebygge sygdomme.

Café+Restaurant
26. maj. KL. 10.31
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

Vesterbros originale burgerrestaurant begejstrer med perfekt stegte bøffer.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe