Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Europæisk kritik: Sekter har frit spil i Danmark

TRO. Ved Jehovas Vidners træf Silkeborg i denne måned bliver medlemmerne opfordret til at undgå »frafaldne, uddannelse og uafhængig tankegang«.
TRO. Ved Jehovas Vidners træf Silkeborg i denne måned bliver medlemmerne opfordret til at undgå »frafaldne, uddannelse og uafhængig tankegang«.

Danske politikere svigter børn, unge og skrøbelige personer ved at føre en liberal politik over for kultbevægelser og sekteriske grupper. Manglende indgriben betyder, at folk i for eksempel Scientology eller Jehovas Vidner bliver udnyttet, hjernevasket og har svært ved at slippe ud.

Sådan lyder bandbullen fra Tom Sackville, præsident for Fecris, som er en europæisk paraplyorganisation for alle de nationale foreninger, der hjælper pårørende til folk i kulter.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her