Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 9. maj. 2007 KL. 11.54

Bertel Haarders prøver dumpede

Folkeskolens første elektroniske afgangseksamen dumpede i dag. Eleverne kunne ikke komme ind på hjemmesiden, hvor prøven ligger.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Over hele landet sad folkeskolelever fra morgenstunden klar til at klare deres første skriftlige afgangsprøve. Men forgæves.

Prøven i biologi skulle som den første foregå elektronisk, men på grund af serverproblemer kunne tusindvis af elever ikke komme i gang med deres eksamen.

Flere frustrerede skoleledere og lærere har i løbet af formiddagen henvendt sig til politiken.dk med deres frustrationer.

»Det gik helt ad helvede til«, siger skoleinspektør på Trongårdsskolen i Lyngby-Taarbæk Kommune Gordon Lees.

Dårlig forberedelse
Ingen af hans elever kunne komme på systemet, da to hold skulle gennemføre eksamenen klokken 11.

»Det er dybt frustrerende for os. Det kan ikke komme bag på Undervisningsministeriet, hvor mange skoler der skal på systemet. De har ikke forberedt sig ordentligt. Det er skandaløst, at der lige nu sidder elever over hele landet og venter på at komme til prøve«, siger han.

Også på et internt kommunikationsforum på lærernetværket Skolekom skriver de frustrerede lærere ind. En lærer skriver, at der er problemer med at komme ind på den hjemmeside, hvor eleverne skulle finde prøven og spørger, om andre oplever det samme.

Mange utilfredse lærere
»Du er bestemt ikke alene med din frustration. Vi havde få elever, der fik 'hul igennem' - efter et par minutter fik de besked om, at deres lærer ikke havde givet dem adgang!!!«, skriver en utilfreds lærer fra Blåvandshuk Skole.

»Tænk at udsætte de i forvejen nervøse elever for dette cirkus (...) Vi har prøver igen i morgen, og jeg har det allerede skidt på elevernes vegne. Efter min mening er det ikke en anstændig måde at behandle mennesker på«, fortsætter skribenten.

Og flere andre stemmer i.

»Har lige sendt et hold elever ud fra prøven i biologi. Under 10 procent kom ordentligt på systemet efter 10 minutters forsøg. De, der kom på, blev konstant smidt af......ingen gennemførte«, skriver en lærer fra Christiansfeld skole.

I en mail til Politiken skriver skoleleder Mogens Lorentzen fra Skærbæk Realskole, at dagens fiasko »er at gøre grin med både eleverne, lærerne og skolerne«.

Om igen - på papir
Det er andet år, at folkeskolen gennemfører elektroniske eksamener, hvor hver enkelt elev sidder ved en computer og besvarer spørgsmålene.

Eleverne, der ikke fik taget den elektroniske prøve i dag, skal i stedet til en eksamen på godt, gammeldags papir 22. maj.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 11.52

Hans Engell var chef for spionmistænkt: »Jeg er meget, meget forundret«

Tidligere forsvarsminister vurderer, at mistænkt journalist ikke er typen på at være agent.

Vinterberg. Den 43-årige instruktør er vendt tilbage til Cannes i fin fom, 14 år efter succes med 'Festen'. - Foto: LARS JUST

Bookmakerne tror på Vinterberg

'Jagten' er med helt fremme i opløbet om Guldpalmen, mener spileksperterne.

Politik
26. maj. KL. 09.28
Fordelingspolitiker? Skatteminister Thor Möger Pedersen er i gang med at fordele tabere og vindere i skattespillet. - Foto: Jacob Ehrbahn

Möger: Guleroden ved at arbejde er for lille

Regeringens skattereform gavner lavindkomsterne mest. Folk uden job må til gengæld stå over.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe