Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 28. nov. 2008 KL. 20.32

Kvindeporno stormer frem

Ny kvindeporno tager kampen op med klassiske pornofilm, som udelukkende er rettet mod heteroseksuelle mænds lyster.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Flere og flere kvinder forbruger porno både på internettet og på film, men de gider ikke bruge tid på pornofilm, hvor kvinder mest af alt optræder i rollen som bolleobjekter, som mænd bruger, som de lyster.

Det skriver magasinet Kvinden&Samfundet, som i det seneste nummer sætter fokus på den nye trend og dens aktører.

Dermed er et opgør ifølge magasinet på vej med den klassiske pornoscene, hvor manden til sidst ejakulerer ud over kvindens ansigt.

I hvert fald hvis man skal tro de nye tendenser i pornobranchen.

En ny tendens rejser sig
Den nye tendens i pornobranchen er for alvor ved at gribe om sig, skriver magasinet.

Pornofilm lavet af og for kvinder er i hastig fremmarch, og selvom udviklingen har været undervejs i nogle år allerede, er det først inden for de seneste år, at den er ved slå igennem i både Danmark og resten af Europa.

Nye succesfulde unge kvindelige pornoproducenter dukker op med en - ifølge bladet - nyfeministisk vision om at gå imod det traditionelle pornomarked.

Pornoen skal i stedet være skabt til kvinders begær og blikke.

Britisk storsælger af kvindeporno
Sidste år solgte den britiske pornoinstruktør Anna Span 70.000 pornofilm pa DVD. Hun er erklæret feminist og var oprindelig modstander af porno.

I1977 besluttede hun at lave sin egen pornofilm.

»Man kan enten kæmpe imod og sørge for, at der ikke er porno for mænd eller man kan gøre noget positivt og selv sørge for, at der bliver lavet porno, der dækker kvinders behov«, har Anna Span sagt til magasinet Tidens Kvinder.

Canadisk pornopris for kvindefilm
Canada startede i 2006 verdens første filmfestival for kvindeporno, hvor man uddeler prisen Good for Her Feminist Porn Award, for gode film i forskellige kategorier.

Festivalen har tre kriterier for feministisk porno, og mindst to af de tre kriterier skal vare opfyldt for at blive officielt anerkendt som ægte feministisk porno, skriver Kvinden&Samfundet.

Kvinder skal være involveret i produktionen af filmen. Filmen skal beskrive ægte kvindelig nydelse, og filmen skal udvide rummet for kvinders seksuelle udtryk ved at fortælle noget nyt om kvindelig seksualitet.

I år var det en svensk kvinde, Erika Lust, der løb med prisen. Hun er kendt for at lave kvalitetsfilm med gode skuespillerpræstationer, god handling og god lys og lyd.

Kvinder vil gerne have smæk for skillingen
Magasinet Tidens Kvinder har gennem længere tid sat fokus på den nye kvindeporno og begyndte i foråret at sælge kvindepornofilm via sin webshop.

Det har været en stor succes, siger Lene Byriel fra Tiden Kvinder. Tidens Kvinder har øget sin filmomsætning med 50 procent.

»Kvinder går efter kvalitet og film, der er lavet ordentligt. Der skal være reallyd frem for en falsk stønnen, som er lagt ind over. Mændene skal være lækre. Og så er det vigtigt, at kvinderne i filmen nyder det. I alt for mange mainstreampornofilm kan man se, at kvinderne faktisk ikke nyder det«, siger hun.

Kvinder vil gerne se på modeller, der er almindelige mennesker frem for hårdt pumpede pornomodeller. De skal kunne identificere sig både med skuespillerne og med nydelsen.

»Og så er det en myte, at kvinder kun vil have softcorefilm uden kønsorganer. Mange vil gerne have smæk for skillingen, bare det er ordentlig lavet«, siger Lene Byriel.

Kvinder søger sex på nettet
I dag står kvinder for hvert tredje besøg på pornosider på internettet, viser en opgørelse fra det amerikanske analyseinstitut Top Ten Reviews, som Kvinden&Samfundet refererer.

Opgørelsen viser også, at 96 procent af dem, der sidste år søgte på ordet porno på internettet var mænd. Halvdelen af dem, der søgte på ordet sex var kvinder.

Ifølge en engelsk undersøgelse steg antallet af britiske kvinder, der søgte porno på nettet sidste år med 30 procent fra en million til 1,4 millioner, skriver Kvinden&Samfundet.

Læs mere på Kvinden&Samfundets hjemmeside.

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 14.09

Venstre-profil gav pris til mistænkt journalist: »Jeg vil følge sagen«

I 2000 modtog journalist, der er mistænkt for spionage, Venstres frihedspris.

Livsstil
26. maj. KL. 12.57
Populært. Vi danskere er glade for vores kaffe, men hvor sundt er den sorte drik lige? Vi har samlet fakta. Arkivfoto: Martin Slottemo Lyngstad

Eksperter: Her gør kaffe godt - og skidt

Der florerer mange myter om kaffes gode og dårlige egenskaber.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe