Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 19. apr. 2009 KL. 15.35

Minister lover mindre dåsesvineri

Tyskland lægger op til at indføre pant på dåser indkøbt i grænsehandlen, siger den danske miljøminister Troels Lund Poulsen (V).

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dåsesporet

Her er er de samlede tal for indsamlede dåser fordelt på regioner i 2008:

Region Syddanmark: 55.094 fundne dåser

Region Midtjylland: 46.896 fundne dåser

Region Nordjylland: 20.189 fundne dåser.

Samlet antal dåser blev sidste år opgjort til 155.000. Heraf var 7.789 dåser med pant.

Kilde: Danmarks Naturfredningsforening, affaldsindsamling 2008.

En løsning på det store dåseaffaldsproblem, som strækker sig fra grænsehandlen og op gennem Jylland, er tilsyneladende på vej.

Det siger den miljøminister Troels Lund Poulsen (V) til politiken.dk.

»Tyskerne lægger op til, at de vil være med til at se på at pantbelægge de dåser, der bliver solgt i Tyskland. Det er et meget stort fremskridt, og det kan løse dåseproblemet«, siger Troels Lund Poulsen til politiken.dk.

Danskerne smider dåserne
Det flyder med øl- og sodavandsdåser langs de danske landeveje.

Danskerne smider dåserne fra sig i et affaldsspor, som strækker sig fra grænsehandlen ved den dansk-tyske grænse og op gennem kommunerne i de sydlige kommuner i Jylland.

Problemet forstærkes af, at der ikke er en pantordning på dåser indkøbt i de tyske grænsehandelsbutikker.

Troels Lund Poulsen understreger, at han ikke har set det tyske udspil endnu. Men ifølge miljøministeren er Tyskland formentlig på vej med en egentlig pantordning på øl- og sodavandsdåser.

Naturfredningsforeningen råber hurra
Umiddelbart bliver miljøministerens umelding mødt med jubelråb hos Danmarks Naturfredningsforening, DN.

»Min umiddelbare reaktion er, hurra, lad os håbe, han har ret. Det lyder rigtig godt. Det har vi ventet på i årevis«, siger DNs direktør,. René la Cour Sell.

DNs landsdækknde affaldsindsamling afslørede sidste år 155.000 dåser smidt i naturen, som overvejende stammede fra den dansk-tyske grænsehandel.

Miljøministeren forventer løsning i år
Troels Lund Poulsen siger, at regeringen flere gange inden for de seneste måneder haft embedsmænd i Tyskland.

»Det, der netop er sket, og som er helt nyt, er, at tyskerne kommer med et udspil til, hvordan de mener, at vi kan løse problemet«, siger Troels Lund Poulsen.

»Der har vi aldrig oplevet før i de syv år, vi har diskuteret løsningen af dåseproblemet. At tyskerne nu kommer på banen med deres bud på, hvordan det kan løses«, siger han.

Har de tyske myndigheder accepteret, at de skal være med i en løsning?

»Jeg har i hvert fald foreslået tyskerne, at man laver en pantordning, således at hvis man køber dåser i Tyskland, kan man få panten refunderet i Danmark«.

Hvornår regner du med, at ordningen bliver til noget?

»Jeg forventer, at det drejer sig om uger inden vi får det udspil, som tyskerne har lovet. Derefter går vi i forhandlinger med det samme. Mit personlige succeskriterium er, at vi i løbet af 2009 får fundet en løsning på hvordan dåserne skal håndteres«, siger Troels Lund Poulsen.

DN har også visse forbehold
Direktør René la Cour Sell fra DN har dog - midt i jublen - visse forbehold overfor Troels Lund Poulsens udmelding.

»Desværre har vi jo tidligere set miljøministre være på banen med, at nu fik vi snart et løsning på det her problem, og at de havde sendt embedsfolk til Berlin for at få en pantløsning. Men vi har ikke set noget konkret endnu«, siger han.

»Affaldsindsamlingens tal viser tydeligt, at der er et problem. Der skal gøres noget. Det kan ikke være rigtig, at vi stadig skal finde så mange dåser i den danske natur, fordi man ikke kan lave en ordentlig aftale med tyskerne«, siger Rene la Cour Sell.

Pantordning skærer et hundrede millioner dåser
Miljøminister Troels Lund Poulsen har i dag deltaget i Danmarks Naturfredningsforenings landsdækkende affaldsindsamling. Ministeren samlede blandt andet affald ind ved Nørreskoven bag Vejle Stadion.

»Det bar lidt meget præg af, at der bliver spillet superligakampe, så der var en del dåser, og så var der en del øl- og kaffekrus«, siger Troels Lund Poulsen.

Miljøministeren vurderer, at der alene ved, at der blive lagt pant på salget af tyske dåseprodukter, vil salget over grænsen falde fra 400 millioner dåser til 300 millioner solgte dåser.

»Man kan skære et hundrede millioner dåser af handlen alene ved, at der ikke er så mange, der vil køre til Tyskland og lave grænsehandel. Men derudover er panten også løsningen for at få samlet de dåser ind der bliver henkastet i dag«, siger Troels Lund Poulsen.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 19.44
spionmistænkt. Journalisten Per Michaelsen (tv) sammen med journalist Mette Herborg i forbindelse med udgivelsen af deres fælles bog 'Stasi og Danmark', der udkom i 1996. I bogen bliver en stribe danskere - primært fra venstrefløjen - koblet sammen med Stasis agenter eller beskyldt for at have talt over sig i forhold til de Østtyske myndigheder. - Foto: Claus Lunde

Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi

Historiker blev beskyldt for, at Stasi havde snøren ude efter ham i Per Michaelsens bog.

Håndbold
26. maj. KL. 20.55
Foto: NORDE ERNST VAN

Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne

AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.

Politik
26. maj. KL. 15.35
Skattepolitik. Joachim B. Olesen glæder sig over, at hans markante holdninger i Carina-debatten nu bærer frugt. - Foto: Joachim adrian

Joachim B. Olsen: Det er et paradigmeskifte på venstrefløjen

Jubel hos Joachim B. Olsen over skatteministerens accept af Carina-effekten.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe