Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 22. maj. 2009 KL. 10.41

Faren er fundet i selvmordssag

Dykkere har fundet en person, som de formoder er faren i en sag om dobbeltselvmord.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Politiet formoder nu, at de har fundet liget af den 82-årige far til den 62-årige mand, de bjærgede i forgårs ved havnebassinet ved Knippelsbrogade.

Den ældre mand blev bjærget af Københavns Brandvæsens dykkere ved Langebrogade ud for Danisco-bygningen på Christianshavn.

Politiet blev ifølge Lars Rishøj, vagthavende på Station Amager, alarmeret af en kajakroer, der havde set en person flyde i havet et stykke fra Langebro.

Politiet formoder, der er tale om et dobbeltselvmord.

Mangel på plejehjemsplads
Da sønnen i forgårs blev fundet, kom det frem, at han og faren har været meldt savnet siden 14. maj af hjemmeplejen på Frederiksberg, hvor far og søn boede.

Hjemmeplejen fortalte også, at de to mænd havde udtrykt afmagt over en manglende plejehjemsplads til faren. Derfor havde de sagt, at de ville begå selvmord sammen.

I øjeblikket er liget af manden hos retsmedicineren, der endeligt skal fastslå om dødsårsagen var selvmord. Politiet mener ikke, der er noget, der tyder på en forbrydelse.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
26. maj. KL. 21.21
Studieliv. Skatteminister Thor Möger Pedersen fremhæver medicinstuderende, når han skal forklare, hvem der ikke skal have glæde af den kommende skattereform. - Foto: Jacob Ehrbahn

Studerende: Dum retorik fra skatteministeren

Danske Studerendes Fællesråd frygter markante forringelser af SU´en.

Håndbold
26. maj. KL. 20.55
Foto: NORDE ERNST VAN

Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne

AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.

Foto: Lars Just

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe