Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 26. maj. 2009 KL. 17.58

To mænd anholdt for rekordkup

Politiet har anholdt to mænd i forbindelse med kuppet mod værdihåndteringsselskabet Loomis i april sidste år.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Politiet har anholdt to mænd i forbindelse med Danmarkshistoriens største kup mod værdihånderingsselskabet Loomis 1. april sidste år.

En 24-årig svensker af tyrkisk afstamning blev i eftermiddag anholdt i Stockholm. Han vil i morgen blive fremstillet i retten med krav om fængsling og udlevering til Danmark.

På den københavnske vestegn anholdt dansk politi en times tid tidligere en 23-årig svensker, som i morgen vil blive fremstillet i grundlovsforhør, hvor politiet vil begære dørene lukket.

Smadrede hul i væggen
I forvejen sidder tre personer fængslet for kuppet, der med 62 millioner kroner gav det største udbytte nogensinde i Danmark.

Røveriet foregik i de tidlige morgentimer, da en bande røvere trængte ind i Loomis ved at smadre hul i muren med en såkaldt teleskoplæsser. Røverne flygtede i to Audier og havde spredt partisansøm ud i området omkring Loomis for at gøre forfølgelsen sværere for politiet.

Politiet har længe haft blikket vendt mod Sverige, der har været ramt af lignende planlagte storkup, og efterforskere fra Danmark har arbejdet tæt sammen med deres svenske kolleger.

Ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
26. maj. KL. 21.21
Studieliv. Skatteminister Thor Möger Pedersen fremhæver medicinstuderende, når han skal forklare, hvem der ikke skal have glæde af den kommende skattereform. - Foto: Jacob Ehrbahn

Studerende: Dum retorik fra skatteministeren

Danske Studerendes Fællesråd frygter markante forringelser af SU´en.

Håndbold
26. maj. KL. 20.55
Foto: NORDE ERNST VAN

Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne

AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.

Foto: Lars Just

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe