Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 30. maj. 2009 KL. 10.46

Dalai Lama advarer mod korruption

Hvad mener tibetanernes åndelige leder om en statsministers fadølsbilag? Dalai Lama mødte pressen i dag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den 14. Dalai Lama, tibetanernes åndelige leder, er betænkelig ved politikere, der holder ubekvemme oplysninger tilbage fra offentligheden.

Det forklarede han til morgen som et svar på et spørgsmål om statsminister Lars Løkkes såkaldte bilagssag.

På et velbesøgt pressemøde på Hotel d'Angleterre lørdag morgen løftede Hans Hellighed en advarende og moralsk pegefinger mod alle politikere, der ikke lægger oplysninger om deres adfærd åbent og ærligt på bordet.

»Man kalder det korruption. Det kan blive meget ubehageligt, hvis politikere forsøger at skjule noget for medierne. Jeg kender ikke den danske sag i detaljer, men har fulgt meget med i den britiske korruptionsskandale. Det gør jeg via BBC. I Storbritannien er det blevet en stor sag med omfattende konsekvenser«, pointerede Dalai Lama.

Fra Underhuset i London til Hørsholms borgmester
For nylig blev formanden for det britiske Underhuset tvunget til at forlade sin post, da det blev afsløret, at han havde anvendt betydelige offentlige summer til at betale private gøremål. I Danmark er statsminister Lars Løkke Rasmussen blevet kritiseret for nogle bilag for bl.a. fadøl, som er blevet ført på ministerielle udgiftskonti.

I går kom det frem, at Hørsholms borgmester Uffe Thorndal har anmeldt Lars Løkke Rasmussen til politiet for mandatsvig, bedrageri og for at bringe sin ministerchaufførs liv i fare ved at have presset ham til at køre 18 timer uden hvil.

Gode råd til Løkke
Med gentagne henvisninger til den britiske korruptionsskandale havde Dalai Lama en række konkrete råd til den danske statsminister:

»Via medierne stiller befolkningerne her i det 21. århundrede konstante krav om gennemskuelighed og ansvarlighed. Pressen må således leve op til sit ansvar. Som elefanter stikker snabelen frem, må journalisterne bruge deres næser til at finde noget, de kan grave frem«, formanede Hans Hellighed.

Dalai Lama så ikke noget modsætningsforhold i den realitet, at hans 'private' møde med statsministeren foregik i den officielle embedsbolig Marienborg.

»Jeg havde to formål med mødet: et åndeligt og et uddannelsesmæssigt«, gentog Hans Hellighed.

Om tibetanernes betændte forhold til centralregeringen i Den Kinesiske Folkerepublik havde han intet nyt at tilføje. Men han mindede om, at det om få dage er 20-års dagen for det kinesiske militærs massakre på civile demonstranter i Beijing.

»KIna har et kæmpestort potentiale. Men det er ulykkeligt, at den kinesiske regeringsform bygger på et lukket system, som er uegnet til det 21. århundrede. Et lukket system kan ikke være ansvarlig over for sin befolkning. I Kina er ni personer ansvarlige for at lede 1.3 milliarder mennesker«.

»Jeg appellerer til alle kinesere om at vise medfølelse. Heri ligger løsningen på Kinas og Tibets problem. Men den kinesiske regering fremstiller mig som en dæmon med to horn i panden«, forklarede Dalai Lama, mens han smilende og demonstrativt satte to krummede fingre op over sine løftede panderynker.

Forfatning giver selvstyre til minoriteter
Hans råd til Kinas ledere er, at de begynder med at leve op til Folkerepublikkens egen forfatning.

»Den taler om selvstyre for landets minoriteter. Jeg forhandlede det med Kinas grundlægger, Formand Mao, helt tilbage i 1954. Men det er bare aldrig blevet til noget«.

Dalai Lamas besøg i Danmark fortsætter weekenden over. Han taler senere i dag og i morgen for et tusindtalligt stort publikum i Bella Center.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
26. maj. KL. 21.21
Studieliv. Skatteminister Thor Möger Pedersen fremhæver medicinstuderende, når han skal forklare, hvem der ikke skal have glæde af den kommende skattereform. - Foto: Jacob Ehrbahn

Studerende: Dum retorik fra skatteministeren

Danske Studerendes Fællesråd frygter markante forringelser af SU´en.

Håndbold
26. maj. KL. 20.55
Foto: NORDE ERNST VAN

Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne

AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.

Foto: Lars Just

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe