Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 17. jun. 2009 KL. 17.01

Mænd bliver mobbet mest

Mænd er mest udsat for mobning - og især på mandsdominerede arbejdspladser. Men ydmygelser påvirker kvinder mest.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Mobning finder sted når:

En eller flere personer gentagende gange over en længere periode bliver udsat for ubehagelige eller negative handlinger eller adfærd på sit arbejde, som er svær at forsvare sig i mod.

Kilde til definition: Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.

Er dine kolleger iskolde over for dine meninger, og ignorerer de dine synspunkter?

Så kan du måske lune dig ved - den ganske ukonstruktive - tanke om, at lidt over halvdelen af os har prøvet det.

Der foregår ganske meget mobning blandt medarbejderne på danske arbejdspladser.

»Det bliver opfattet som det værste, når du bliver ignoreret. Det opleves værre end at blive råbt af eller blive udsat for, at der bliver spredt sladder om dig«, siger Annie Høgh, lektor ved Institut for Psykologi ved Københavns Universitet.

Mindst hver tiende mobber
Hun har netop afsluttet et treårs forskningsprojekt om mobning på arbejdspladsen.

3.379 medarbejdere fra 60 forskellige arbejdspladser er blevet spurgt om, de har været udsat for mobning på deres arbejdsplads inden for de sidste seks måneder. Medarbejdere har også afleveret en spytprøve til at måle stress.

10 procent af kvinderne fortæller, at de har »udført negative handlinger«, mens knap 15 procent af mændene tilkendegiver, at de har mobbet en kollega.

LÆS ARTIKEL: En amerikansk undersøgelser viser, at kvinder mobber kvinder

Der er mere mobning på arbejdspladser, der er domineret af et af kønnnene.

»Hvis man er for ens, så kan du lettere ryge i konflikt med hinanden«, forklarer Annie Høgh.

Det er mændene, der hyppigst står for skud i de negative kulturer, men det er kvinderne, der reagerer stærkest på mobning.

»Jo oftere du er isoleret, jo flere psykiske stressreaktioner, vil du have. Nogle er i konstant alarmberedskab på arbejdet. De sover dårligt om natten og drømmer om det, selv om de følelsesmæssigt prøver at lukke af«, siger Annie Høgh.

Tror ikke chefen kan løse konflikten
Hendes konklusioner er, at mobning er skadeligt for helbredet, og den hænger sammen med dårligt arbejdsmiljø og har konsekvenser for sygefraværet.

17 procent af medarbejderne i undersøgelsen mener, at deres ledelse kender til konflikter på arbejdspladsen, men vælger at ignorere dem. 14 procent mener, at deres ledelse ikke er kompetente til at håndtere konflikterne - uanset om det handler om en personlig relation eller en faglig opgave.

»Mange konflikter udvikler sig til mobning«, fastslår forskeren.

Danske ledere mobber mindre
32 procent af medarbejderne oplever, at deres ledere mobber, mens 71 procent har oplevet, at deres kolleger mobber. Et fåtal har erfaringer med, at underordnede, klienter, kunder eller elever mobber.

»Det er ret usædvanligt. Fra internationale undersøgelser ved vi, at mange flere ledere mobber«, siger Annie Høgh.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 21.37

Bus-passagerer fastklemt efter kollision

Flere ambulancer på vej til bus-ulykke i Københavns Sydhavn.

Håndbold
26. maj. KL. 20.55
Foto: NORDE ERNST VAN

Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne

AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.

EURO 2012
26. maj. KL. 19.15
UDSKIFTET. Landskamp nummer 91 endte med en udskiftning i pausen for anfører Christian Poulsen. - Foto: Jens Dresling

Fejlende anfører stod tilbage med en øv-følelse

Christian Poulsen rykkede ikke tættere på en startplads efter nederlaget til Brasilien.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe