Annonce
Annonce
Danmark 25. jun. 2009 KL. 14.32

De første afviste irakere er sendt tilbage

De første seks afviste irakiske asylansøgere blev i dag tvangshjemsendt som følge af omstridt hjemsendelsesaftale.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Seks afviste irakiske asylansøgere er blevet sendt til Bagdad af Rigspolitiet i dag. Det oplyser politiet.dk.

Det er de første udsendelser på grundlag af den hjemsendelsesaftale, som Danmark indgik med Irak 13. maj.

Udsendelsen, der var ledsaget, forløb uden problemer, oplyser Hans-Viggo Jensen, der leder Rigspolitiets udlændingeafdeling.

LÆS ARTIKEL Politiet har samlet seks irakere til udsendelse

Dansk politi har anholdt i alt otte irakere med henblik på at sende dem tilbage til Irak.

»Seks af dem har vi fået de irakiske myndigheders accept til at sende tilbage. To af dem har givet falske oplysninger om deres identitet, så dem vil de ikke tage imod. De er stadig frihedsberøvet, mens vi finder ud af, hvem de så er«, siger Hans-Viggo Jensen.

Ændrede mening
De seks irakere, der i dag er blevet udsendt, blev alle taget i Sandholmlejren.

For en uge siden skulle en iraker være rejst hjem frivilligt, men i sidste øjeblik ændrede han mening og nægtede at rejse.

LÆS ARTIKEL Afvist iraker nægter at rejse

Omkring 260 irakere er omfattet af hjemsendelsesaftalen, og dansk politi har de seneste uger sendt flere sager til Irak for at få godkendelse til at gennemføre flere hjemsendelser.

Hjemsenderne sker, fordi de danske myndigheder har afvist irakernes asylansøgninger.

Annonce
Annonce
Annoncer

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Internationalt
26. maj. KL. 17.31
atomprogram. Iran har forfinet sine teknikker yderligere, således at landet har kunnet berige uran til et nyt niveau, skriver FN's Internationale Atomenergiagentur. Her ses den iranske præsident Mahmoud Ahmadinejad under en debat i det iranske parlament for nylig. - Foto: VAHID SALEMI/AP

FN-rapport: Iran har beriget uran i hidtil uset grad

Iran har forfinet sin tekniske formåen, så landet har kunnet berige uran yderligere.

Internationalt
26. maj. KL. 18.53

FN gør status over artilleribombardement af syrisk by

Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe