Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 19. jul. 2009 KL. 11.41

V siger god for tørklæde i hjemmeværnet

DF er chokeret over brugen af tørklæde i hjemmeværnet. Venstre ser ingen problemer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Venstre er uenig med sit eget støtteparti Dansk Folkeparti om religiøse tørklæder i hjemmeværnet.

Sagen er blevet rejst, fordi den første muslimske kvinde har fået lov til at udvide hjemmeværnsuniformen med et armygrønt tørklæde.

Hjemmeværnet valgte at lave en historie om kvinden og tørklædet og offentliggjorde den på sin hjemmeside.

Efter debatten om tørklædet er blusset op kan historien ikke længere findes hos hjemmeværnet.

DOKUMENTATIONHer er artiklen som hjemmeværnet bragte

Dansk Folkeparti mener, at hjemmeværnet dermed blåstempler kvindeundertrykkelse og diskrimination samt tilsidesætter uniformeringsreglerne.

Men den udlægning er Venstres forsvarsordfører, Karsten Nonbo, ikke enig i.

»Det kan ikke forarge mig«, siger Karsten Nonbo og fortsætter:

»Så lang tid tørklædet er holdt i militære farver og ikke skæmmer den øvrige uniformering, så mener jeg, at religiøse tørklæder skal være tilladt. Det kan sammenlignes med et almindeligt halstørklæde, og så lang tid kvinden kan fremtræde som en soldat, uden tørklædet stikker i øjnene, synes jeg ikke, at vi skal blande os fra centralt hold«.

Købte selv tørklæde
Han fastholder dog, at det religiøse tørklæde skal holdes i militære farver, da hjemmeværnet har øvelser, hvor man optræder camoufleret.

Men så lang tid uniformeringen stemmer overens med den lokale ledelse, vil Nonbo hverken udstede forbud mod »pink undertøj, piercinger eller højt hår i hjemmeværnet«.

Maria Mawla, den første muslimske kvinde i hjemmeværnet, har selv købt sit armygrønne tørklæde, da hjemmeværnet ikke lå inde med et sådant.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer

'Jagten' henter første pris i Cannes

Vinterbergs film 'Jagten' har modtaget den Økumeniske Pris i Cannes.

Internationalt
26. maj. KL. 17.31
atomprogram. Iran har forfinet sine teknikker yderligere, således at landet har kunnet berige uran til et nyt niveau, skriver FN's Internationale Atomenergiagentur. Her ses den iranske præsident Mahmoud Ahmadinejad under en debat i det iranske parlament for nylig. - Foto: VAHID SALEMI/AP

FN-rapport: Iran har beriget uran i hidtil uset grad

Iran har forfinet sin tekniske formåen, så landet har kunnet berige uran yderligere.

Internationalt
26. maj. KL. 18.53

FN gør status over artilleribombardement af syrisk by

Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe