Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 5. okt. 2009 KL. 18.53

Politikere siger nej til uvildig undersøgelse

Partierne vil afvente auditørernes undersøgelse af jægerbogsagen, før de eventuelt vil kræve en uvildig undersøgelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der kommer ikke nogen uafhængig undersøgelse af Jægersagen foreløbig.

Det står fast, efter alle partierne har holdt møde med forsvarsminister Søren Gade.

»Der er givet bredt udtryk for, at man afventer auditørundersøgelserne«, siger Søren Gade efter mødet, men han kan ikke oplyse om, hvor længe der går, før den ligger klar.

»Det er et omfattende arbejde, der skal igennem, og der kan ikke siges noget om tidshorisonten. Men det tager måneder«, siger forsvarsministeren.

Tillid til departementschef
På mødet er forsvarsordførerne blevet orienteret om, hvad Forsvarskommandoen og Forsvarsministeriets departementschef har skrevet i de redegørelser, de er blevet bedt om at aflevere til Søren Gade i dag om deres roller i forbindelse med den arabiske oversættelse af jægerbogen.

LÆS ARTIKELDepartementschefs fremtid afhænger af redegørelse

Der havde været tvivl om, hvorvidt departementschefen Lars Findsen ville blive siddende i dag, men han klarede frisag efter sin fremlæggelse:

»Det er vigtigt for mig at slå fast, at jeg har stor tillid til min departementschef«, siger Søren Gade efter mødet.

»Onsdag får departementet at vide, at der kan ligge en oversættelse på nettet. Det bliver verificeret dagen efter, og man får at vide, det er en maskinoversættelse. Det kommer ikke med i i talepapiret«, siger Søren Gade, som fortalte, at han havde beklaget, at det ikke havde stået i hans talepapir, at oversættelsen var maskinoversat, da han fremlagde det for undenrigspoplitisk nævn og pressen.

Partier krævede uvildig undersøgelse
Forud for mødet havde både Socialdemokraterne, SF, Enhedslisten og regeringspartiet de konservative krævet, at en uvildig undersøgelse skal sørge for, at både Forsvarsministeriet og Forsvarskommandoen bliver undersøgt til bunds i sagen.

LÆS ARTIKEL Venstre er tavs om uvildig undersøgelse

SF var endda gået så vidt som til at sige, at hvis Søren Gade ikke accepterede undersøgelsen, ville partiet udtrykke mistillid til ham og dermed muligvis tvinge ham til at gå af som minister.

Men efter dagens møde, står det klart, at partierne nu vil afvente auditørernes undersøgelse, inden de tager stilling til, at der skal laves en uvildig undersøgelse.

Især Forsvarskommandoen er hårdt belastet af sagen om Thomas Rathsacks bog. I går gik forsvarschef Tim Sloth Jørgensen af, og i sidste uge blev både Forsvarskommandoens it-chef og kommunikationschef sendt hjem, da det viste sig, at de havde fabrikeret en maskinel oversættelse af bogen til arabisk og videresendt den til avisen B.T., på trods af, at forsvaret samtidig kæmpede for at få bogen forbudt.

LEDERLeder: Tim Sloth er syndebuk

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe