Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 22. okt. 2009 KL. 07.18

Hver tredje kvinde afviser mammografi-tilbud

Mange kvinder i hovedstadsområdet siger nej tak til at blive undersøgt for brystkræft

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Hver tredje kvinde i hovedstadsområdet siger nej tak til et tilbud om at blive undersøgt for brystkræft i forbindelse et stort screeningsprogram, hvor alle kvinder i alderen 50-69 kan få foretaget mammografiscreening for at afsløre tegn på brystkræft.

Det fremgår af en ny opgørelse fra Region Hovedstaden over antallet af kvinder i hovedstaden, som foreløbig har deltaget i screeningsprogrammet, skriver Berlingske Tidende.

Ifølge et flertal i Folketinget skal alle kvinder i Danmark mellem 50 og 69 år have tilbud om screening hvert andet år. Samtidig skal de senest i løbet af i år modtage det første tilbud om blive undersøgt for den farlige kræftsygdom.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe