Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 22. jan. 2010 KL. 10.05

Anklager: Fønsby tjente millioner på fynsk bordel

Anklageskriftetet mod Anni Fønsby og hendes veninde er klar.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Forholder det sig som politi og anklagemyndighed mener, så tjente Anni Fønsby og hendes veninde over tre millioner kroner på at drive bordel fra adressen Albanigade 13 i Odense.

Det kan man læse i det anklageskrift mod kendiskvinden og hendes veninde som anklagemyndigheden på Fyn netop har offentliggjort. Det skriver Fyens.dk.

I alt ønsker anklagemyndigheden at beslaglaglægge otte millioner kroner i fortjeneste hos Anni Fønsby og tre en halv million hos hendes veninde.

De to kvinder drev ifølge anklagerne en stribe bordeller over hele landet, og i Odense stod de ifølge anklagerne både bag ansættelsen af nye prostituerede, vagtplaner og hele driften af lokalerne.

De tre millioner i fortjenesete skulle de to kvinder have tjent mellem den 1. april 2005 og frem til den 16. april 2009, hvor forretningen stoppede som følge af en storstilet politiaktion.

LÆS ARTIKELErik Damgaard slipper for rufferitiltale

Anni Fønsbys mand Erik Damgaard bliver ikke sigtet for bordelvirksomhed.

nyheder@pol.dk