Annonce
Danmark 1. mar. 2010 KL. 17.51

Brønderslev Kommune frikender sig selv

Børnene fik den hjælp, vi skal tilbyde dem, hedder det i redegørelse om misrøgt.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Brønderslev Kommune mener, at kommunen har handlet fuldstændig som den skulle og burde i sagen fra Serritslev, hvor et forældrepar er sigtet for systematisk at have misbrugt deres 20-årige datter.

Kommunen mener, at den ikke burde have handlet anderledes ud fra de oplysninger den modtog fra Skanderborg Kommune, som familien boede i, inden den flyttede til Brønderslev i sommeren 2009.

»Der er intet i undersøgelsen fra Skanderborg, der på nogen måde peger i retning af, at vi kan eller skal anvende tvangsbestemmelsen«, oplyser Brønderslev Kommune i en skriftlig redegørelse om sagen.

Varetægtsfænglset for grov vold og trusler
Forældreparret - en 36-årig stedmor og en 40-årig far - blev anholdt fredag og efterfølgende varetægtsfængslet i fire uger for grov vold og trusler.

Efter at sagen kom frem, har flere naboer oplyst, at de gentagne gange har forsøgt at advare kommunen om, at noget var galt hos familien.

LÆS ARTIKELNaboer til misbrugsfamilie slog alarm

»De underretninger, vi fik, handlede om forhold, vi er bekendte med og arbejdede med at forbedre i samarbejde med familien«, skriver kommunen i redegørelsen.

Ikke grundlag for fjernelse
Kommunen vurderer, at man har hjulpet familien så godt som man kunne:

»Vi har gjort det, vi kunne for familien. Skulle vi fjerne børnene tidligere i forløbet, så skal loven simpelthen laves om. Børnene fik den hjælp, vi skal tilbyde dem. Men vi kunne også i vores samvær med familien og børnene konstatere, at kontakten mellem forældre og børn ikke gav anledning til, at vi skulle iværksætte yderligere tiltag«.

I redegørelsen lægges der vægt på, at man var klar over, at de fysiske forhold, som familien boede under, langt fra levede op til normale standarder, men at man har vurderet, at de otte børn i familien under 18 år har haft det så godt, at der ikke har været grundlag for en sag om fjernelse af børnene.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Kultur
26. maj. KL. 23.38

Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen

Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe