Annonce
Annonce
Danmark 8. mar. 2007 KL. 17.49

Politiet kan få travl aften i København

Politiet i København har tre demonstrationer og to fodboldkampe at følge med i til aften. Ikke noget problem, lyder det fra politiet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kort om sagen

1982 overlod Københavns Kommune brugsretten til Jagtvej 69 til de unge. I 2000 blev bygningen solgt til Human A/S, der solgte det videre til den kristne frimenighed Faderhuset.

1. marts 2007 blev brugerne sat på gaden i en dramatisk politiaktion. Politiets indsats regnes for den største politiaktion i Danmark nogensinde.

Faderhuset valgte siden at rive huset på Jagtvej 69 ned.

Brugerne af Ungdomshuset holder nu til i et nyt hus på Dortheavej i København.

Se politiken.dk's temaside om Ungdomshuset

To demonstrationer er anmeldt, mens dagens tredje, der er en sympatidemonstration for Ungdomshuset, endnu ikke er anmeldt.

»Vi er ligeglade med, om den er anmeldt. Vi tager derhen og hører, hvad de har tænkt sig. Jeg ved ikke, om de får lov til at gå til Ungdomshuset, det kommer an på, hvordan situationen udvikler sig«, siger politiets pressechef, Flemming Steen Munch, til Politiken.dk.

Han forventer, at dagen og aftenen forløber roligt, selv om der er lagt op til, at Nørrebros gader vil blive betrådt af mange mennesker.

»Gigantisk demo for Ungdomshuset i dag 8. marts. Kl. 18. Blågårdsgade/plads. Send videre til alle du kender!«, står der i en kæde-sms, der har cirkuleret hele dagen.

Fans vs. aktivister
Samtidig med demonstrationen for Ungdomshuset er der fodboldkamp i Parken mellem FC København og Helsingborg fra Sverige.

Politiet er opmærksomme på kampen, men frygter ikke, at fansene vil slås indbyrdes eller med de unge aktivister.

»De to klubber har et venskabeligt forhold, og vi forventer, at de mennesker, der er i Parken, er der for at se fodbold. Men vi passer begge dele», siger Flemming Steen Munch.

Lidt senere i aften er der desuden fodboldkamp på Vestegnen, hvor Brøndby spiller Royal League-semifinale mod OB.

Rolig dag indtil nu
Dagen i dag har været forholdsvis rolig med 16 anholdelser. Heraf var de 11 udenlandske musikere på vej til 1000fryd i Aalborg. De er nu løsladt igen.

Skulle det komme til nye kampe i aften, er politiet beredt.

»Vi er nok betjente på gaden«, oplyser Flemming Steen Munch.

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 14.50

Pige skrev brev til far om sexmisbrug

Anklager har fremlagt brev fra 15-årig pige i sag om overgreb i Rebild.

Danmark
13. feb. KL. 14.30

11-årig dreng dræbt af tog på Tølløse station

11-årig dreng, der ved middagstid blev ramt af tog ved Tølløse, er død.

Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe