Annonce
Annonce
Danmark 24. jan. 2008 KL. 06.09

Københavnske bosteder kulegraves

De fysiske rammer, medicinering, økonomi, pædagogikken og beboernes trivsel skal undersøges på bosteder.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Socialudvalget i Københavns Kommune ventes i dag at give grønt lys for en kulegravning af 164 bosteder og bofællesskaber for handicappede og psykisk syge i kommunen.

Hvis politikerne godkender Socialforvaltningens indstilling og afsætter 3 mio. kr., skal et privat, uvildigt firma granske de mange bosteder i løbet af 2008 med særlig fokus på bl.a. magtanvendelse og medicinhåndtering, skriver Berlingske Tidende.

På udvalgsmødet i dag skal politikerne også godkende en plan for, hvordan tilsynet med bostederne - som forvaltningen i dag står for - kan flyttes væk fra kommunen og ud i privat regi.

Magtovergreb på Tokanten
Undersøgelsen og det nye tilsyn blev sat i værk kort før jul, som følge af Berlingske Tidendes afsløringer af flere års ulovlige magtovergreb samt problemer med medicinhåndtering og beboernes økonomi på Tokanten - et bosted for ældre udviklingshæmmede på Amager.

Forvaltningens tilsyn havde ikke opdaget ulovlighederne på stedet. Sagen førte til heftig kritik af Socialborgmester Mikkel Warming (Enh.), der lovede en undersøgelse af samtlige bosteder og sammen med overborgmester Ritt Bjerregaard (S) foreslog en ny form for tilsyn.

Samtlige bosteder får besøg
Forvaltningen har nu lagt en køreplan for en granskning af 164 institutioner med over 1.800 pladser i alt. Samtlige bosteder og bofællesskaber skal have besøg, der skal uddeles spørgeskemaer, laves stikprøver og interview med medarbejdere, pårørende og beboere.

Foruden magtanvendelse, medicin og økonomi skal også de fysiske rammer, beboernes trivsel og personalets pædagogiske arbejde undersøges.

»Det er en systematisk screening og en omfattende undersøgelse, som ikke er lavet tidligere. Det kan forhåbentlig give os en god viden om, hvor der skal sættes særligt ind,« siger direktør i Socialforvaltningen Anette Laigaard.

Undersøgelsens resultater ventes klar senest 31. august 2008.

Eksternt tilsyn lader vente på sig
Til gengæld må politikerne vente en del længere, på et nyt eksternt tilsyn. Det ventes først klar i slutningen af 2008 - et år efter skandalen på Tokanten. Det er lang tid, erkender Anette Laigaard:

»Jeg synes også, det er lang tid at vente, men fra politisk hold er det besluttet, at vi lader os inspirere af den model, som Sundhedsforvaltningen allerede har indført. Det tog et år at indføre den, og hvis vi skal gøre det lige så grundigt og godt, som de har, kan det desværre ikke lade sig gøre hurtigere,« siger Anette Laigaard, der forventer, at Socialudvalget vil give grønt lys til begge projekter i dag.

Det konservative medlem af udvalget, Peter Schlüter, er bekymret over den lange ventetid:

»Ikke betryggende«
»Det er slet ikke betryggende. Jeg mener derfor, at vi, indtil den nye model er på plads, bør have ekstern hjælp til tilsynet, f.eks. i Velfærdsministeriet,« siger Peter Schlüter, der dog vil stemme for køreplanen.

Det samme vil SF's Frank Hedegaard, der er mindre utryg ved ventetiden:

»Der er tale om rigtig mange bosteder og mange ting, der skal undersøges, og derfor kommer tingene til at tage noget tid. Det er i orden, så længe tingene undersøges til bunds og vi får et ordentligt tilsyn,« siger Frank Hedegaard til Berlingske Tidende.

nyheder@pol.dk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 10.30
URO. Masser af grækere var på gaden i går i protester mod den sparepakke, som det græske parlament nu har stemt igennem. - Foto: Nikolas Giakoumidis/AP

Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne

Redningspakken sætter ikke gang i hjulene i Grækenland, vurderer lektor.

Debat
13. feb. KL. 11.11
Ryger. Giv os mulighed for at regulere hashhandlen, lyder opfordringen til regeringen fra et flertal af de folkevalgte københavnske politikere. - Foto: SVANE NICOLAI

Må vi få lov at sælge joints?

Flertal i Københavns Borgerrepræsentation beder justitsminister om lov til at regulere hashhandlen.

Musik
13. feb. KL. 09.13
MINDEORD. Vært ved nattens Grammy-fest var LL Cool J, som er en amerikansk rapper. Hans navn står for 'Ladies Love Cool James' - 'Kvinder Elsker Seje James'. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney blev hyldet ved Adeles fest

Den amerikanske sangerinde blev nævnt igen og igen ved nattens Grammy-fest.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe