Annonce
Danmark 19. apr. 2008 KL. 11.23

Foråret rykker tættere på efter weekenden

Vejret er allerede pragtfuldt, men efter weekenden bliver det endnu bedre, lover DMI.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Aprilvejret

  • Den gennemsnitlige dagtemperatur i april måned er i Danmark 9,6 grader.
  • Måneden har i gennemsnit 9 nedbørsdage.
  • Der falder normalt 41 mm. nedbør i april.

Kilde: DMI

Solen skinner allerede på de bededagsferierende danskere og det spirende forår.

Og det gode vejr fortsætter helt frem til torsdag i næste uge, fortæller DMI's vagthavende meteorolog, Olaf Mathiasen.

»Til og med onsdag ser ud til at blive flot. Det bliver endda bedre«, fortæller han.

Forårsvarmen kommer
»Når vi kommer hen efter weekenden, bliver det lidt varmere, og så vi slipper af med nattefrosten. Vi får dagtemperaturer op mod 15 grader, når det bliver varmest. Så det bliver rigtig forårstemperaturer«.

Det bliver de vestvendte kyster, der får det varmeste vejr, mens egne, der støder ud mod Østersøen og Kattegat, måske kun når op på 7-9 grader.

Torsdag kan nå at blive en pæn dag over de østlige egne, men i løbet af dagen begynder det ustadige vejr at trænge sig på vestfra med skyer og regn. Alligevel fortsætter temperaturerne med at være lune.

Se også

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Uddannelse
13. feb. KL. 09.24

Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen

Rektorer afviser studerendes ønske om mere tid med underviserne.

Film
13. feb. KL. 08.38
Stjernerække. Uma Thurman er på rollelisten i filmen 'Fragments', hvor hun sammen med en række andre kvindelige stjerner portrætterer Marilyn Monroe. - Foto: JIM COOPER/AP

Stjerner vækker Marilyn til live i ny film

50-året for det amerikanske ikons død markeres med ny dokumentarfilm, hvori kendte kvinder skal læse op af skrifter om Monroe.

Danmark
12. feb. KL. 22.50

800.000 danskere er på overførselsindkomst

Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe