Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Danmark 04. jun 2009 KL. 15.38

Hoffet tier om tronfølgelov

Kongehuset afviser at kommentere kritikken af Statsministeriets tronfølgekampagne. De lever i en osteklokke, siger ekspert.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kongehuset forholder sig tavst og tillukket om folkeafstemningen om tronfølgeloven, som Statsministeriet vil have danskerne til at stemme om på søndag.

De sidste par dage har politiken.dk forsøgt at komme i kontakt med Kongehusets pressechef Lene Balleby, men trods flere beskeder og forsikringer om, at der bliver ringet tilbage, er det endnu ikke lykkedes at få kontakt.

Ifølge en af hoffets kommunikationsmedarbejdere, skal politiken.dk heller ikke sætte næsen op efter at få noget som helst svar.

»Vi kommenterer ikke offentligt i den slags sager«, lyder den ordknappe besked.

De lever i en osteklokke
Ifølge kongehuseksperten Trine Villemann er kongehuset i dag mere lukket for kommentarer end nogensinde før.

»De har lukket sig inde i en osteklokke, og de betjener udelukkende de højroyale medier«, siger Trine Villemann.

»Selvfølgelig har de også det forhold, at de ikke kan kommentere på politiske spørgsmål, og en folkeafstemning er en politisk sag, så derfor har de en spændetrøje, som, de ikke kan komme ud af«.

En pind til den royale ligkiste
Trine Villemann, der netop har udgivet debatbogen 'Kongen og Dronningen af Grønland', tror at afstemningen kan blive en pind til den royale ligkiste.

»Selv om kongehuset har opbakning i 80 procent af den danske befolkning, så er de samme 80 procent slet ikke parat til at bevæge sig ud af lænestolen og stemme ja på søndag«, siger hun.

»Det kan ikke give andet en panderynker på Amalienborg«, siger Trine Villemann.

Forfatteren mener, at den svigtende opbakning, som Megafons måling for TV2 og Politiken har afsløret, er et udtryk for svigtende opbakning til Kongehuset.

»Vi har altid fået at vide, at Kongehuset har enorm opbakning, men måske er den slet ikke til stede. Ellers ville vi jo komme til stemmeurnerne på søndag«, siger hun.

De er beskæmmet på Amalienborg
Trine Villemann fremhæver, at der ellers var sat vand over til en vinder-situation for Kongehuset.

»Du har et spørgsmål om ligestilling, som alle kan gå ind for, og du har kongehuset, som jo er populært. Det kan jo næsten ikke gå galt, og så er det alligevel ved at ske«, siger hun.

»Jeg ved fra mine kilder, at det, synes man på Amalienborg, er lidt beskæmmende. At det, der ligner en oplagt vinder, bliver en halvflad fuser«, siger hun.

Nu bliver det en debat om monarkiet
På politiken.dks debatforum strømmer det ind med indlæg om tronfølgeafstemningen.

Flere steder har debatten udviklet sig til at dreje sig om for eller imod monarkiet.

SKRIV:Hvorfor vil du ikke stemme?

»Nu snakker vi ikke længere om, hvorvidt det er rimeligt, at en kvinde skal have lige adgang til tronen. Nu taler vi også om kongehusets eksistensberettigelse, og den finte havde Amalienborg helst været foruden«, siger Trine Villemann.

»Det er blevet en eksamen for dronning Margrethe og hendes familie. Det ser nærmest ud til, at de får dumpekarakter. Det er paradoksalt, når nu 80 procent af befolkningen er tilhængere af kongehuset«, siger hun.

Ifølge Statsministeriets oplysninger har den samlede kampagne for en afstemning om tronfølgeloven kostet skatteyderne mellem 6,5 og 7,5 millioner kroner.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Erhverv 09. feb 23.27

Skat får stjålne bankoplysninger

Danmark får hemmelig bankviden kvit og frit fra Tyskland.

Danmark 09. feb 23.04
dyrebart. Kommunernes økonomi er belastet af stigende udgifter til høreapparater. Her laves en afstøbning til et høreapparat.

Dyre høreapparater ender i skufferne

Københavns Kommune undrer sig over, at flere og flere mennesker skal have høreapparat med stort kommunalt tilskud – uden batterier. SF vil ændre på tilskudsordningen.

De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

International 09. feb 21.50
bevidsthedsudvidende. En landsby fotograferet fra luften i grænseområdet mellem Peru og Brasilien, hvor indianerne i årtusinder har brugt ayahuasca. - AP

Brasilien frigiver psykedelisk jungle-te

Amazonas-indianere har i årtusinder drukket te brygget på lianen ayahuasca. Nu er det blevet lovligt

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr