Annonce
Danmark 9. nov. 2009 KL. 11.24

Ingen kontakt til fængslet journalist

31-årig journaliststuderende sidder stadig bag tremmer i et ukendt fængsel i Iran.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Familie og venner venter stadig forgæves på, at de danske myndigheder får kontakt med journaliststuderende Niels Krogsgård, der er blevet anholdt og fængslet i Iran.

Den danske ambassade arbejder ifølge Udenrigsministeriet intenst på at få lov til at besøge Niels Krogsgård, der blev anholdt og fængslet sidste onsdag i forbindelse med en demonstration i den iranske hovedstad, Teheran.

»Man skal huske på, at det iranske bureaukrati er meget anderledes end det danske«, siger chefen for Udenrigsministeriets Borgerservice, Charlotte Slente, til politiken.dk.

Iran vil finde en løsning
Selv om det endnu ikke er lykkedes den danske ambassade i Teheran at finde ud af, hvilket fængsel 31-årie Niels Krogsgård, sidder i, er Charlotte Slente optimistisk.

»Vi har fra et ret højt niveau fået bekræftet, at der er en vilje til at samarbejde, og at man også fra iransk side ønsker at finde en løsning«, siger hun.

LÆS OGSÅFængslet journalist er ved godt helbred

Charlotte Slente hæfter sig desuden ved, at de iranske myndigheder endnu ikke har sigtet Niels Krogsgård for noget, og at iranerne har gentaget, at han er ved godt helbred.

Iran undersøger indrejsepapirer
Niels Krogsgård, der går på Syddansk Universitet, var i Iran for at lave en afsluttende opgave om iransk politik sammen med en studiekammerat.

Han er muligvis rejst ind i Iran på et almindeligt turistvisum og altså ikke som journalist.

Netop derfor er hans opholdspapirer omdrejningspunktet i den undersøgelse, som de iranske myndigheder har indledt efter hans anholdelse.

Både det danske og internationale journalistforbund har opfordret de iranske myndigheder til at frigive den 31-årige journaliststuderende.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
12. feb. KL. 14.47

Uheldigt sammenfald tog strømmen i København

Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Musik
12. feb. KL. 11.15
Whitney Houston vil blive hyldet ved aftenens Grammy-uddeling i Staples Center i Los Angeles. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Whitney Houston skulle have optrådt ved gårsdagens Grammy-optakt.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tempo. Smagen af sommer møder vintermørket i de grillede kammuslinger med forårsløg, som serveres til tonerne af dunkende trommerytmer i Spisebaren.
10. feb. KL. 16.32

Illums spisebar serverer New Yorker-stemning på speed

ibyen anbefaler

restaurant & cafe