Støjberg: Alle de andre lande forsøger også at få færre asylansøgere

hver for sig. Danmark forsøger ligesom en række andre lande at finde egne løsninger på at bremse asyltilstrømningen. Og sådan skal det fortsat være, siger Inger Støjberg.
hver for sig. Danmark forsøger ligesom en række andre lande at finde egne løsninger på at bremse asyltilstrømningen. Og sådan skal det fortsat være, siger Inger Støjberg.
Lyt til artiklen

Folketinget har netop vedtaget en lovpakke, der skal få asylansøgere til at søge uden om Danmark. Og udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) begynder straks at remse op, hvad andre lande i Europa gør for at bremse strømmen af asylansøgere, når hun bliver bedt om at forsvare den danske beslutning, som inden for et par uger bliver suppleret med avisannoncer om stramningerne i udenlandske aviser og på sociale medier.

»I Makedonien giver man 72 timers visa og sender dem i gratis busser op nordpå«, indleder ministeren opremsningen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her