Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Klima 1. okt. 2009 KL. 16.50

Klimalov i USA har lange udsigter

Klimaloven handler også om sikkerhed og arbejdspladser, siger demokratiske senatorer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

  • 500 kilometer på fem dage i kampen mod klimaforandringerne.
  • Climate Ride 2009 er ifølge arrangørerne langt mere end et cykelløb. 140 deltagere cykler lørdag til onsdag fra New York City til Washington D.C.
  • Her vil de aflevere et budskab til politikerne om, at snak bør afløses af handling, hvis den globale opvarmning skal standses, inden det er for sent. Politiken.dk cykler med og rapporterer fra løbet, ligesom vi undervejs tager temperaturen på amerikanernes holdning til klimaspørgsmålet forud for den store klimakonference i København til december, COP15.

Selv om en række demokratiske senatorer har præsenteret en ny klimalov, er det langtfra sikkert, at den kommer i hus inden den store FN-klimakonference i København i december.

Det erkender to demokratiske senatorer, som politiken.dk fanger ude foran Kongressen i Washington, hvor de netop har holdt tale for klimaaktivisterne i Climate Ride 2009.

LÆS ARTIKELCyklister indtager Washingtons gader

Nok er der langt om længe kommet gang i lovmaskinen, men da en række af demokraterne i Senatet er skeptiske over for klimaloven, er der stadig langt til et flertal.

Usikkert om USA bliver klar til København
Og dermed er det ikke sikert, at loven falder på plads inden klimakonferencen, COP15.

»Vi når så langt, som vi kan inden COP15«, siger senator Benjamin Cardin fra Maryland til politiken.dk.

LÆS ARTIKELDansk ambassadør: Afskriv ikke Obama på klima

Samme melding kommer fra senator Jeanne Shaheen fra New Hampshire.

»Vi forsøger, men jeg kan ikke love noget«, siger hun.

Senator: Vi kan gøre det bedre
Det er kun få minutter siden, Benjamin Cardin holdt en brandtale foran Kongressen og fortalte aktivisterne, hvordan han på Grønland selv har set indlandsisen smelte som følge af den globale opvarmning.

LÆS ARTIKELIsbjørnene klarer ikke klimakampen alene

Han lovede dem samtidig at skaffe dem et endnu bedre resultat end udspillet fra senatorerne John Kerry og Barbara Boxer, der lægger op til en reduktion i USA’s udledning af drivhusgasser på 20 procent i 2020 sammenlignet med 2005.

Det kræver dog i første omgang, at de 15 skeptiske Demokratiske senatorer, som ikke på forhånd har villet støtte loven, bliver overtalt.

Mange af dem er valgt ind i stater, hvor bil- og kulindustrien har stor betydning, og derfor står en skrappere klimalov ikke øverst på deres ønskeliste.

Grøn energi øger USA's sikkerhed
Ifølge Benjamin Cardin og Jeanne Shaheen skal de fodslæbende partifæller bringes til at forstå, at der både er øget sikkerhed og arbejdspladser i at gå ind i klimakampen og udvikle nye miljøvenlige energiformer som sol- og vindenergi.

LÆS ARTIKELKlimaaktivist: »Jordens fremtid står på spil«

»Ved at skabe grønne job kan man fjerne usikkerheden ved at arbejdspladserne forsvinder til udlandet«, siger Benjamin Cardin.

Jeanne Shaheen peger på, at det også handler om at gøre USA uafhængig af fossile brændstoffer fra ustabile lande.

»Vi skal bruge jer europæere som det gode eksempel. Det gælder om at gøre USA fri af olien og skabe nye arbejdspladser«, siger Jeanne Shaheen.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Nyhedsfoto
13. feb. KL. 14.05

Se kjoleorgiet fra Grammyfesten

Den amerikanske musikbranche viste masser af bar hud og store tandpastasmil på den røde løber ved årets Grammy-uddeling. Prisfesten foregik i Staples-centret i Los Angeles med rapperen LL Cool J som vært. Under showet blev Whitney Houston, der døde natten til søndag, hyldet flere gange.

Gældskrisen
13. feb. KL. 12.02
TØMMERMÆND. I dag er grækerne vågnet til en hovedstad i ruiner efter gårsdagens uroligheder. Stemningen kan bedst beskrives som »tømmermænd«, fortæller Danmarks ambassadør Tom Nørring. - Foto: DIMITRI MESSINIS/AP

Ambassadør: Athen vågner til tømmermænd

Danmarks ambassadør undrer sig over voldsomheden i græske demonstrationer.

Annoncer
Annoncer

Katastrofelandet

Se Politikens fotograf Jonathan Bjerg Møller fantastiske billeder fra Bangladesh. Et land, der lider under klimaforandringerne.

Se kapitel 1: Naturens Laboratorium

Se kapitel 2: Ailas ofre

Se kapitel 3: Øen uden mænd

Se kapitel 4: Advokatens sted

Se kapitel 5: Byen der forsvandt

Epilog: Bag om Bangladesh

Hele fortællingen: Se den her

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.