Når tidligere indsatte i Vridsløselille Statsfængsel for fremtiden forlader fængslet, skal de ikke længere gå ud ad Fængselsvej. For i dag, hvor den folkekære skuespiller Ove Sprogøe ville være fyldt 85 år, skifter vejen nemlig navn til Egon Olsens Vej, opkaldt efter den Egon Olsen, som Ove Sprogøe spillede med så stor virtuositet i 14 Olsen-banden-film. Der er tidligere opkaldt veje og pladser efter kendte danske filmskuespillere og -instruktører, men det er første gang, at en vej får navn efter en filmfigur. Vi kan kun kvittere med et: 'Skide godt Egon'!
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Fra slemt til værre: Amerikansk eksambassadør drager dyster konklusion om Nato
-
»Kan Vilje lege?«, spurgte børnene. »Det kan han ikke, fordi han er død«, svarede de voksne
-
Socialdemokrat raser mod Ida Auken: »Hvis det er så hårdt at være politiker, så invester i en psykolog«
-
Norge slår Brasilien og er i VM-kvartfinalen for første gang
-
USA-korrespondent rejser hjem: Farvel til USA, men ikke til amerikanerne
-
Ukrainske forældre tror, de gør det bedste for barnet. Men i Danmark tolkes det som manglende engagement
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
»Kan Vilje lege?«, spurgte børnene. »Det kan han ikke, fordi han er død«, svarede de voksne
Lyt til artiklenLæst op af Kirsten Nilsson
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Irina Higham
Kronik af Lærke Cathrine Thomsen
Min mor døde, og vennerne veg uden om. Og hvad sagde læreren: »Du må forstå, at det er utroligt hårdt for dine venner at snakke om«
Lyt til artiklenLæst op af Lærke Cathrine Thomsen
00:00







