Selv om de efterhånden er reduceret til en trio, hvorfra kun to har været med hele vejen, fejrer Sort Sol sølvbryllup i dette forår. Fejringen inkluderer opsamlingsalbummet 'Circle Hits the Flame - Best Off', der udkommer på mandag med sange fra gruppens seneste fire album. I et sandt anfald af arbejdsraseri har Sort Sol i samarbejde med Søren Rasted ligefrem fået komponeret to nye numre til pladen, den vellykkede single 'Holler High' og 'Golden Wonder'. Derudover foreligger en engelsk genindspilning af 'Når solen stikker af' som 'Circle Hits the Flame'. Senere på året følger jubilæumskoncerter på bl.a. Rødovre Gymnasium, hvor gruppen debuterede i efteråret 1977. Sort Sol er nomineret til hele 5 grammyer ved Danish Music Award i Forum i København på lørdag, hvor gruppen også optræder med 'Holler High'.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
-
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
-
Sirener aktiveret i Bahrain
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm







