Gestik: Tak for hjælpen? Okay? Eller numsehul?

Cirkel. Ofte danner man en cirkel med hænderne, når man taler om en idé eller et begreb. Tegning: Claus Nørregaard
Cirkel. Ofte danner man en cirkel med hænderne, når man taler om en idé eller et begreb. Tegning: Claus Nørregaard
Lyt til artiklen

Tilbage i begyndelsen af 1980’erne forsøgte Rådet for Større Færdselssikkerhed ihærdigt – og cirka uden held – at få danskerne til at kaste håndtegn og sige ’tak for hjælp i trafikken’ ved at danne en cirkel med pege- og tommelfinger. På nordamerikansk betyder den samme gestus ’okay’. Ligesom den amerikanske præsident, Barack Obama, i en tale har brugt tegnet som en understregning af ordet zero. Men andre steder i verden betyder tegnet ganske enkelt ’numsehul’.

Det er ikke bare sproget, der er forskelligt, alt efter hvilket land vi er født i. Vi gestikulerer også forskelligt fra kultur til kultur, når vi bruger hænder, ansigtsudtryk, hovedbevægelser, øjne og indimellem hele kroppen for at hjælpe vores ord på vej.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her