Journalisterne på dagbladet Information genoptager onsdag det faglige møde, der har været holdt tirsdag. Møderne sker i protest mod, at avisens kulturredaktør, Christian Lund, er blevet stillet en fyring i udsigt. Avisen udkommer som normalt. Administrerende direktør Henrik Bo Nielsen vil ikke kommentere sagen ud over, at »der forhandles om kulturredaktørens ansættelsesforhold«. »De journalistiske medarbejdere bakker kulturredaktøren op, men der er ikke kommet et resultat ud af drøftelserne, og derfor fortsætter det faglige møde onsdag«, siger tillidsrepræsentant Karen Syberg. Mere samfundsdebat Informations chefredaktør David Trads, som i forvejen har lagt sig ud med læserne, har nu afskediget avisens kulturredaktør. Kulturredaktør Christian Lund fratræder sin stilling med det samme, og i en skrivelse til medarbejderne forklarer David Trads fyringen således: »Vi har de seneste måneder forsøgt at omlægge kulturen - mere journalistik og samfundsdebat, mindre anmeldelser og omtaler - og vi bevæger os generelt i den rigtige retning. Min ambition er imidlertid, at vi skubber avisens kulturdækning endnu længere - og at siderne i højere grad skal provokere og stimulere samfundsdebatten ud fra et intellektuelt udgangspunkt. Derfor skifter indholdet af kulturredaktørens arbejde - vedkommende skal fremover i højere grad selv være debattør og iagttager«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Gigantisk hykleri«: Pia Olsen Dyhrs ansættelse af ny rådgiver rejser voldsom intern kritik i SF
-
Brødspade har bragt svensk statsministerpar i problemer
-
»Jeg elsker det«: Inflationen i USA vokser, men Trump jubler
-
Allerede 12 sekunder inde i PR-videoen begår selvkørende Tesla første fejl i københavnsk gade – men det bliver værre endnu
-
Kan Noma rejse sig? Ekspert er ikke i tvivl
-
Det er også »fucking vanvittigt« af Fifa at lade USA blæse på rimelige krav til et VM-værtsland
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce







