Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 21. okt. 2009 KL. 19.47

Obama slår Britney Spears

Hver femte amerikanske barn synes, at Obama er cool - i hvert fald når de skal vælge maske til Halloween.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Under valgkampen sidste år morede republikanerne sig i deres tv-reklamer med at sammenligne USA's præsident Barack Obama med popikonet Britney Spears i et forsøg på at overbevise flertallet af amerikanere om, at Obama bare var en forfængelig superstjerne.

Det lykkedes ikke. Obama vandt som bekendt valget, men ved skæbnens ironi har præsidenten faktisk overhalet netop Britney Spears i en af de klassiske popularitetskonkurrencer blandt børn og unge, nemlig hvem der er den mest populære maske til Halloween.

Og her viser en dugfrisk meningsmåling fra ComCasts Activity TV Survey, at de amerikanske børn synes, at det er langt mere cool at forklæde sig som verdens mægtigste mand end en psykologisk ustabil popstjerne.

Hannah Montana slår dem alle
22 procent af de 600 børn, der har deltaget i undersøgelsen, peger således på Obama som årets mest tjekkede maske, mens Britney Spears må tage til takke med opbakning fra 17 procent af de amerikanske unger.

Allermest populær er dog Disney figuren Hannah Montana, der bliver valgt af 23 procent af børnene.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede