Læseheste er en langsomt døende race

Kigger man på de 40-49-årige, er tilbagegangen på mere end 15 procent, når det gælder antallet af de mest dedikerede bogorme.
Kigger man på de 40-49-årige, er tilbagegangen på mere end 15 procent, når det gælder antallet af de mest dedikerede bogorme.
Lyt til artiklen

De kan ikke give slip, når de har vendt den første side, og læser gerne en hel roman fra ende til anden hver uge. Hvis ikke flere om ugen.

Læseheste, bogorme eller bibliofile (kært barn har som bekendt mange navne) er gjort af et særligt stof og bliver ofte betragtet med en blanding af misundelse og foragt. Men der bliver færre og færre af de ivrigste bogsjæle, viser en ny undersøgelse af bøgernes og litteraturens tilstand herhjemme i 2017.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her