Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 14. apr. 2009 KL. 09.26

Atlas over truede sprog går online

Unesco har udgivet et digitalt atlas over verdens truede sprog og dialekter.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Omkring en tredjedel eller 2.400 af verdens forskellige sprog og dialekter er ved at uddø, og nogle af dem i ekstrem grad:

Der findes sprog, der efterhånden kun tales af ét levende menneske, og som dermed snart forsvinder for altid – det gælder flere indianersprog, hvor stammerne er udryddet. Over 500 sprog, herunder tre samesprog, regnes for stærkt udryddelsestruede.

I et forsøg på at dæmme op for udviklingen og få dokumenteret sprogene, før det er for sent, har Unesco nu udgivet et digitalt sprogatlas.

Fire truede sprog/dialekter i Danmark
Verdenskortet, der kan ses på Unescos hjemmeside, viser, hvor de uddøende og uddøde sprog tales/blev talt, hvad de hedder, og hvem de tales af.

Man kan også søge på eksempelvis trusselsniveau eller land. Klikker man Danmark, ser man de fire sjældne eller truede sprog og dialekter, som tales af danskere: sønderjysk, jiddisch, nedersaksisk samt skånsk i dets bornholmske dialekt.

Globalt har sprogenes uddøen størst omfang i indianerområderne i Amazonas og det nordamerikanske kontinent samt i Centralafrika, Indonesien og de asiatiske regnskovsområder.

Se også

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 15.59 opdateret KL. 16.52

Overenskomst for en kvart million danskere er faldet på plads

DI og CO-industri har indgået overenskomst.

Økonomien i krise
12. feb. KL. 12.17
Der er spænding forud for afstemningen om en omfattende sparepakke i det græske parlament senere i dag. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning

Flere græske parlamentarikere tvivler på, om de vil stemmer ja til sparepakke.

Fodbold
12. feb. KL. 15.40
Knæfald. Luis Suárez scorede et mål på Old Trafford, men kampen vil kun blive husket for det manglende håndtryk. - Foto: JON SUPER/AP

Så kom undskyldningen fra Suárez: Jeg begik en fejl, jeg fortryder

Liverpool-spilleren Luis Suárez er på knæ efter skandalen på Old Trafford, hvor han ikke ville give hånd til United-spiller.

Annoncer
Annoncer