Annonce
Annonce
Annonce
Bøger 20. jun. 2011 KL. 09.55

Regeringen opretter ny drengelitteraturpris

Regeringen slår et slag for drenges læselyst med ny litteraturpris.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Harry Potter og anden fantasylitteratur kan nok få de fleste børn til at åbne en bog.

Men bortset fra det står det skralt til med drengenes læselyst, som er overhalet med flere æselørelængder af pigerne.

LÆS OGSÅFærre danske børn læser for sjov

Og det skal der gøres noget ved, mener både kulturminister Per Stig Møller (K) og undervisningsminister Troels Lund Poulsen (V), som nu har indstiftet en drengelitteraturpris.

Kulturministeren: »Drenge skal have gode og intense læsepolevelser«
Med den som gulerod skal forfattere lokkes til at skrive tekster, der henvender sig direkte til drenge.

»I en verden fyldt med et flimmer af tekst, billeder og informationer er det vigtigt, at også drenge får gode og intense læseoplevelser«, siger kulturministeren.

NY KAMPAGNE Forældre skal læse højt for deres børn

De deltagende tekster i konkurrencen skal være på højst 3.000 ord, skrives på dansk og indsendes senest 1. september i år.

Drengene dømmer selv
En priskomité udvælger de fem bedste tekster, som derefter udsættes for en endnu mere kritisk jury: drengene selv. I fire efterårsuger vil drenge fra 4. til 7. klasse nemlig læse og derefter stemme på deres favorit blandt de fem tekster.

Vinderen af prisen modtager 25.000 kroner, mens 2.-og 3.-pladsen får henholdsvis 10.000 og 5.000 tekster. Konkurrencen gentages de næste to år.