-
BOGLISTEN: Bogliste 2.2-8.2
-
DU BESTEMMER: Hvem skal vinde årets IBYEN-priser?
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Annonce
Seneste Nyt
- 13. feb. KL. 07.04
- 13. feb. KL. 07.00
- 13. feb. KL. 06.39
- 13. feb. KL. 06.25
- 13. feb. KL. 06.16
- 13. feb. KL. 06.00
- 13. feb. KL. 03.00
- 13. feb. KL. 03.00
- 13. feb. KL. 03.00
- 12. feb. KL. 23.50
Seneste TV
-
02:54
-
01:21
-
02:56
-
01:21
-
02:54
-
00:46
-
02:37
-
00:34
Mest læste
I dag
- 12. feb. KL. 23.08
- 12. feb. KL. 23.50
- 12. feb. KL. 22.50
- 12. feb. KL. 18.00
- 12. feb. KL. 23.35
I går
- 12. feb. KL. 02.39
- 12. feb. KL. 08.54
- 12. feb. KL. 12.54
- 11. feb. KL. 23.47
- 12. feb. KL. 09.56
Seneste uge
- 12. feb. KL. 02.39
- 10. feb. KL. 11.13
- 9. feb. KL. 07.23
- 24. jan. KL. 08.47
- 7. feb. KL. 06.00
Jobannoncer
Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Bøger
15. maj. 2007 KL. 10.36
Bøger skal skrives ... på nettet
I går blev prisen for verdens bedste weblogroman uddelt i New York. I dag udkommer den første af slagsen i Danmark. Den internetbaserede litteratur er kendetegnet ved, at den kalder sig voldsomt nyskabende. Men hvordan? Og er det nu også tilfældet? Den nye genre har allerede fået venner og fjender.
| AF Camilla Stockmann |
PARLØR
Blooks. Sammensat af ordet blog og book. Det særlige
ved blooks er, at de når deres læsere på nettet, før de bliver godkendt af
forlagsredaktører og udgivet på papir. Det har fået agenter og forlag til at
arbejde opsøgende på nettet for at finde nyt talent.
Blog. Forkortelse af weblog. En onlinejournal, hvor almindelige mennesker kan offentliggøre deres tekster om alt mellem himmel og jord.
Lulu.com. Adressen, hvor man kan skrive og købe blooks. Blev lanceret i 2002. Sælger nu mere end 50.000 bøger om måneden og har i dag mere end 20.000 titler. Forretningsfilosofien bag er enkel: I stedet for 100 bøger, der hver sælger 1 million eksemplarer (målet for de traditionelle amerikanske forlag), ønsker Lulu.com i stedet en million bøger, som hver sælger 100 eksemplarer.
The Blooker Prize: Vinderen får 10.000 dollar. Læs mere ? også om de øvrige vindere ? på www.lulublookerprize.com.
Blog. Forkortelse af weblog. En onlinejournal, hvor almindelige mennesker kan offentliggøre deres tekster om alt mellem himmel og jord.
Lulu.com. Adressen, hvor man kan skrive og købe blooks. Blev lanceret i 2002. Sælger nu mere end 50.000 bøger om måneden og har i dag mere end 20.000 titler. Forretningsfilosofien bag er enkel: I stedet for 100 bøger, der hver sælger 1 million eksemplarer (målet for de traditionelle amerikanske forlag), ønsker Lulu.com i stedet en million bøger, som hver sælger 100 eksemplarer.
The Blooker Prize: Vinderen får 10.000 dollar. Læs mere ? også om de øvrige vindere ? på www.lulublookerprize.com.
Men sådan hedder den nu engang, den nye litterære genre, som er et frontalsammenstød mellem de to engelske ord book og blog.
Bedst kan ordet oversættes til weblogroman, som vist heller ikke ligefrem kan kaldes elegant. Eller særlig dansk for den sags skyld.
Men vi kan lige så godt vænne os til det. I går blev The Lulu Blooker Prize til verdens bedste blook uddelt i New York. Og i dag lander den første danske udgivelse i genren hos boghandlerne og ligner måske nok ved første øjekast de bogtitler, den holder med selskab.
Men en blook er nu engang en bog, som er født på nettet. Her har forfatteren skrevet den frem på sin personlige blog og ladet den møde sine læsere undervejs i skriveprocessen. Først senere har et forlag valgt at gøre den til en fysisk størrelse af papir. Fordi den er blevet en virtuel succes.
Årets Blookerpris gik således til den 31-årige tidligere amerikanske iraksoldat Colby Buzzell. Han blev forfatter ved et tilfælde efter at have slået tiden ihjel med daglige besøg på en internetcafe i militærbasen i Irak, hvor han på sin blog nedfældede tanker om kaos, frygt og døden udenfor, mens Metallica lød fra hans iPod og sidekammeraterne surfede efter porno.
Krigsskildringen, som Colby Buzzell udfolder, er dermed en helt anden, end den man kender den fra de amerikanske mainstreammedier, og det honorerede hans læsere. På et tidspunkt modtog han over 100 mail om dagen. Og selve bogudgivelsen ?My War: Killing Time in Iraq? er siden blevet en bestseller, som allerede er oversat til syv sprog og altså nu kan kalde sig verdens bedste blook.
En af Blookerprisens dommere, den amerikanske debattør, forfatter og onlineklummeskriver Arianna Huffington, motiverede i går komiteens valg således:
»Blogs er af natur personlige, passionerede, rå, intime og direkte. Buzzell tager aldrig den nemme vej ved at beskrive Irak i sort-hvide nuancer. Hans beretning lader kød og blod ? og vrede, foragt, galde og overraskende humor ? være en del af Irakfiaskoen«.
Gatekeepers væltet omkuld
Den danske forfatter, der i dag debuterer i genren, er 27-årige Charlotte Heje Haase. Det navn vil ikke sige særlig mange noget ? nok heller ikke, når man tilføjer, at hun har en mastergrad fra Goldsmiths College, London. Men under pseudonymet Spacemermaid har hun de sidste tre år skrevet en daglig privat blog, som er blevet en af Danmarks mest besøgte med 2.500 daglige læsere på avisen Urbans hjemmeside. Her har hun trofast skrevet tekster om emner i kategorien ?kærlighed?, ?tømmermænd?, ?orgasme? og ?jagten på livets mening?, som Politikens Forlag nu har valgt at udgive i papirversion under titlen ?1001 tårs tøsetanker?.
Men er man godt skrivende på engelsk, behøver man ikke længere at bekymre sig om forlagsredaktørers accept. Eller om at placere sig i en krigszone for den sags skyld. På lulu.com, der finansierer The Blooker Prize, kan enhver med et engelsk ordforråd skrive sit eget manuskript. Her bor forfatterens ord alene i cyberspace, indtil en køber beslutter sig for at have papir mellem hænderne. Derefter bliver manuskriptet lyntrykt, sendt til sin læser, og en blook med tilhørende forfatter er født.
Manden bag ideen, amerikaneren Bob Young, er da heller ikke sen til at hylde sit eget påhit. Efter fem år ved roret tilbyder han nu 200.000 forskellige titler fra 80 forskellige lande:
»Blooks er den nye bog ? en litterær hybrid i krydsfeltet mellem både litteratur og teknologi«.
Andre ? mere intellektuelle ? fortalere for genren fremhæver især det demokratiske princip. Den britiske journalist og forfatter Nick Cohen, der også er dommer i konkurrencen, hyldede forleden i engelske The Observer i høje vendinger genrens fremtidige potentiale. For den varsler, ifølge briten, ligefrem »en ny demokratisk tidsalder, hvor den nuværende elites snobberi og censur bliver væltet omkuld af en tsunami af ?brugergenereret indhold?«.
Han mener dermed, at kulturens nuværende gatekeepers, altså avis- og forlagsredaktører, og de store film- og tv-moguler, der bestemmer, hvem der får lov at slå igennem, vil blive væltet omkuld, mens »enhver, som har noget at sige, vil sige det ? endelig«.
Men ikke alle mønstrer samme begejstring. For genren deler vandene. Hvad skal vi med almindelige menneskers banale ytringer, lyder det fra kritikerne.
Digital narcissisme
De første ord til det, som siden blev verdens første blook, blev tastet for syv år siden. På japansk selvfølgelig. Fra sin hjemmecomputer rapporterede en anonym mand om sit ukærlige ægteskab med kvinden, som han på sin blog gav navnet Dæmonkvinden: Den japanske frue stjal hans mad fra tallerkenen, smed ham ud af sengen og lod ham sove ? ganske forkølet ? i en kold stue og sendte ham på indkøb i orkan. En stor succes, der som bog har kunnet fejre bestsellerstatus under titlen ?Dæmonkvindedagbogen? ? og som siden desuden er blevet til et tv-drama, en tegneserie, et videospil, mens en filmatisering er på trapperne. Og den er nu bare én ud af ca. 300 bøger baseret på blogs i Japan.
Men også i USA er blooks begyndt at fylde hos boghandleren. Det hidtil mest kulørte eksempel er Jessica Cutlers ?The Washingtonienne?, som blev til, mens den 26-årige kvinde arbejdede i den amerikanske kongres for den republikanske senator Mike de Wine fra Ohio. Det var der sådan set ikke noget odiøst i, havde det ikke været for hendes online-rapporter om de seks seksuelle affærer, hun samtidig havde kørende ? bl.a. med en gift mand, som arbejdede i Bush-administrationen, en kendt rig Washington-advokat med sadistiske tilbøjeligheder og en ansat højt i hierarkiet hos den demokratiske senator Joe Lieberman.
Jessica Cutler skrev på nettet kun sine elskeres initialer, men da hendes identitet blev afsløret i pressen, blev mændenes identitet ligeledes afluret, og kvinden blev fyret ? officielt for misbrug af kontorets computere. Bloggen blev siden udgivet, og et forskud på 100.000 dollar var hjemme til den tidligere kontorpige.
Det er især tendensen til at blotte sig på skrift, der har fået kritikerne på banen. Andrew Keen, en tidligere it-entreprenør, kalder den for digital narcissisme. I sin kommende bog ?Cult of the Amateur: How Internet is Killing Our Culture? angriber han kritisk den nye strømning og kalder den overfladisk og farlig. Til britiske The Guardian siger han:
»Det er forførende, i den forstand at det forleder folk til at tro, at de har mere at sige og er mere interessante, end de i virkeligheden er«.
Også den feministiske amerikanske forfatter Naomi Wolf har langet ud efter tendensen til internetbaseret blottelse. Hun betragter Washingtonpigen Jessica Cutler og repræsentanter for hendes generation som uetiske, fordi de har overtaget den seksuelle frigørelse, men har renset den for feministisk ideologisk substans:
»De er døtre af feminister. Men det feministiske budskab om selvstændighed er blevet filtreret gennem den pornofikserede kultur. Budskabet, som de har taget til sig, er udelukkende: Slip dig selv løs seksuelt«, siger hun til Washington Post, hvor hun fortsætter:
»Ulempen er, at vi har opdraget en generation af unge kvinder ? og mænd ? som ikke forstår seksuel etik såsom: Gå ikke i seng med en gift mand, gå ikke i seng med en gift kvinde, ydmyg ikke folk, med hvem du har haft et gensidigt seksuelt forhold. De ser ikke sex som helligt eller særlig vigtigt for den sags skyld. Det er blevet tabt«.
Som hos Balzac og Flaubert
Den danske forfatter i genren Charlotte Heje Haase alias Spacemermaid, der selv er kendt for at blotte sig på skrift, og som altså debuterer i dag i bogform, imødekommer kun halvvejs kritikken:
»Jeg kan delvis godt forstå den feministiske kritik. Men de glemmer, at i dag er nogle af de store feministiske kampe taget. Vi har hørt om menstruationsblod og dit og dat, og i dag handler det måske snarere om at komme ind under facaden hos kvinder, der både skal have karriere, finde en mand, have et sexliv og holde fast i sig selv. Jeg tror, der er behov for at læse om én, som også træffer de forkerte valg«.
Især fremhæver Charlotte Heje Haase den særlige fællesskabsfølelse, som hendes generation har været med til at udvikle på nettet, og som hun mener burde anerkendes som en kvalitet:
»I blogcity findes der en landsbyfølelse, fordi man deler hemmeligheder og får reaktioner fra læserne. På nettet dropper vi smalltalken og går lige til kernen. Det, mener jeg, står i modsætning til samfundet, som er mere koldt, og hvor vi ikke taler med vores nabo eller togpassageren på pladsen ved siden af os«.
Også den danske internetekspert Lisbeth Klastrup anerkender, at en bog, som er blevet til på nettet, har et potentiale. Hun har en baggrund som cand.mag. i litteratur- og medievidenskab og har desuden skrevet ph.d. om onlineverdener og kommunikation og interaktion:
»Der kan være en pointe i, at genren har tendens til at være orienteret mod kulørte emner som f.eks. sex og kærlighed, som man ved giver læsere. Men samtidig er der også en mulighed for ? også set fra et feministisk perspektiv ? at der kommer stemmer til orde, der aldrig ville være kommet til orde i en traditionel publiceringssammenhæng. En af de mest velskrevne og morsomme blogs, jeg er faldet over, er af en engelsk husmor med fire børn, der skriver om sit liv. Man tænker: Hvordan kan det være interessant? Men det er det, fordi hun er en god skribent, der sætter et humoristisk perspektiv på sin livssituation. Hun havde aldrig fundet sine læsere, hvis ikke hun havde kunnet blogge«.
Og Lisbeth Klastrup mener ikke, at man kan affeje genren i sig selv som underlødig, i kraft af at den er blevet til på nettet. Tværtimod:
»Den er jo i familie med den traditionelle dagbogsroman, brevromanen eller føljetonromanen, som vi kender fra Flaubert, Balzac og Goethe, og kan på den måde ses i forhold til litteraturhistorien. Balzac f.eks. publicerede sine romaner som en føljeton i en avis, og bloggen er lidt det samme bare i mere fortættet form, fordi teksterne bliver skrevet på daglig basis. Det er en litteratur kendetegnet af fragmentariske indlæg, som leder tanken hen på essayet eller fragmentet, hvor man fanger tanken i flugten«.
Men ? som også fortalerne for genren er enige om ? det er selvfølgelig kun en brøkdel af internettets på verdensplan 70 millioner blogs, der er egnet til at tage turen fra cyberspace til papiret. For ligesom i 1800-tallet gælder stadig den simple uskrevne lov: Den gode tekst kræver en god forfatter ? hvad enten man kalder den en bog, en blog, en book eller en blook.
Annonce
POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden
Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG
- Få dine daglige kulturnyheder på mail
Annoncer
Grækerne stemmer ja til sparepakke
Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.
-
Musik13. feb. KL. 06.39
-
Turen går til13. feb. KL. 07.00
Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00
Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn
Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.
Musik
12. feb. KL. 21.30
Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.
-
Danmark12. feb. KL. 22.50
800.000 danskere er på overførselsindkomst
Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.
-
Fodbold12. feb. KL. 21.17
Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 07.04 Pakistans premierminister risikerer seks måneders fængsel
- 13. feb. 2012 KL. 06.25 PET vil have mere kontrol med PET
- 13. feb. 2012 KL. 06.16 Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien
- 13. feb. 2012 KL. 03.00 Studerende køber ekstra timer
- 13. feb. 2012 KL. 03.00 Dæmpet lys giver farligere veje
- Se flere nyheder
Mest læste i dag
- 12. feb. 2012 KL. 23.08 »Alt hvad der kan smadres, er smadret«
- 12. feb. 2012 KL. 23.50 Grækerne stemmer ja til sparepakke
- 12. feb. 2012 KL. 22.50 800.000 danskere er på overførselsindkomst
-
12. feb. 2012 KL. 18.00
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
- 12. feb. 2012 KL. 23.35 Ronaldo sender Real tæt på guldet med hattrick
Kultur Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 06.39 Adele gør rent bord ved årets Grammy
- 12. feb. 2012 KL. 23.00 The Artist får engelsk Oscar for stumfilm
- 12. feb. 2012 KL. 22.46 Slideren i dansk teater: »Jeg hænger Diana i entréen, når jeg kommer hjem«
- 12. feb. 2012 KL. 21.57 Inspector Morses unge år vil være oplagt som serie
- 12. feb. 2012 KL. 21.30 Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
- Se flere kultur-nyheder
Sport Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 23.35 Ronaldo sender Real tæt på guldet med hattrick
- 12. feb. 2012 KL. 21.22 Liverpool-direktør er skuffet over Suárez
- 12. feb. 2012 KL. 21.17 Forsvarsspiller sender City til tops
- 12. feb. 2012 KL. 21.14 Ung himmelstormer til tops på vinderlisten
- 12. feb. 2012 KL. 20.28 Solbakken nedlagt af sent HSV-mål
- Se flere sportsnyheder
IBYEN Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 22.46 Slideren i dansk teater: »Jeg hænger Diana i entréen, når jeg kommer hjem«
-
12. feb. 2012 KL. 18.00
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
- 12. feb. 2012 KL. 14.03 Svensk instruktør laver fortryllende dokumentar i sin have
- 12. feb. 2012 KL. 11.44 Guide: Femi-Pippi og stakkels Askepot optræder for børnene
- 12. feb. 2012 KL. 09.00 Videokunsten blomstrer på dansk festival
- Se flere Ibyen-nyheder
Tjek Seneste nyt
- 13. feb. 2012 KL. 06.00 Regatta er det suveræne brætspil
- 13. feb. 2012 KL. 03.00 Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn
- 12. feb. 2012 KL. 19.15 Med apps på smartphonen finder du billig benzin
- 12. feb. 2012 KL. 15.00 Sig det med hjerter på tirsdag
- 12. feb. 2012 KL. 06.00 Ugen byder undtagelsesvist på gode oversøiske vine
- Se flere Tjek-nyheder
Annoncer
Tophistorier Kultur
- 12. feb. KL. 21.30 Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
- 12. feb. KL. 20.45 Mads Mikkelsen er klar til vanskelig romance
- 13. feb. KL. 06.39 Adele gør rent bord ved årets Grammy
- 12. feb. KL. 23.00 The Artist får engelsk Oscar for stumfilm
- 12. feb. KL. 19.16 TV Denzel Washington fik blåt øje i ny actionfilm
Annoncer
Seneste Bøger
-
9. feb. KL. 23.25 Skønlitteratur: Lille Hjerte
-
8. feb. KL. 23.34
Skønlitteratur:
Svalerne flyver så højt at ingen længere kan se dem
-
8. feb. KL. 12.32
Skønlitteratur:
Ekstrabudene
- 8. feb. KL. 09.00 Skønlitteratur: De udvalgte - På flugt for livet
- 7. feb. KL. 15.00 Ny bog: Teenagepige var Kennedys elskerinde
- 7. feb. KL. 14.43 Krisen har gjort Charles Dickens aktuel
-
7. feb. KL. 09.42
Faglitteratur:
Mit livs erindringer
-
6. feb. KL. 23.49
Små solfugle i det fjerne
Seneste TV
01:21
Regatta er det suveræne brætspil
-
12. feb. KL. 19.15Med apps på smartphonen finder du billig benzin
-
12. feb. KL. 15.00Sig det med hjerter på tirsdag
-
12. feb. KL. 06.00Ugen byder undtagelsesvist på gode oversøiske vine
-
11. feb. KL. 20.51»Måske er vi her ikke i morgen«
-
11. feb. KL. 12.47Rejsen er bestilt, og rødvinen er trukket op
- Se flere nyheder
Særtryk 1970-1979
Politiken har et stort udvalg af særtryk fra 1970´erne, klik her for at se mere...
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1585 kr.
Alm. pris 1985 kr
|
|
Pluspris 685 kr.
Alm. pris 860 kr
|
|
Pluspris 1585 kr.
Alm. pris 1985 kr
|
|
Pluspris 25 kr.
Alm. pris 50 kr
|




























debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede