Annonce
Bøger 31. maj. 2008 KL. 10.55

Uden hensyn

Dorthe de Neergaard udforsker i foruroligende fortællinger nyt grænseland mellem barndom og voksenverden.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Bøger To ting man aldrig kan vide

Info Illustreret af Els Cools. Høst, 72 sider, 199 kroner
Forfatter Dorthe de Neergaard
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Syv foruroligende fortællinger fra Dorthe de Neergaard viser igen-igen, at der for øjeblikket ingen synlige grænser er, når det gælder bøger for børn og unge.

Det er især kortprosaen, der fører an. (Dyrk Bent Hallers ’Grænsebørn’!) Og det er ikke, fordi emnerne bryder grænser. Der er ingen tabuer tilbage i børnelitteraturen! Men det er dybden, det ligefremme og det skånselsløse, der er nyt. Det gamle udsagn om, at man ikke må tage håbet fra børn (og unge) gælder ligesom ikke længere. I hvert fald ikke så meget. En omformulering er på vej. Det såkaldt offentlige rum er fyldt med glitter og laser og laster. Børn ved besked. Det sørger reklameindustrien for. Den nutidige fortæller kan navigere i et helt nyt landskab, hvis hun vil. Tættere på smertegrænsen og sagens kerne.

Kilder, fniser og leger
Så meget for at introducere Dorthe de Neergaards ’To ting man aldrig kan vide’ med uforglemmelige illustrationer af Els Cools. Det er syv intense, hjerteknugende kig ind i børn og unges verden. Med tungen lige i munden bevæger forfatteren sig ad stier, hvor det fortænkte og det neurotiske lurer. I mindst halvdelen af disse historier rammer hun plet, så en lys, vanvidslignende tone står og dirrer længe efter. Så hvad gør man, når håbet er suspenderet? Man kilder hinanden. Fniser. Leger. Og græder. Det er også typisk for det nye tonefald, at historierne – hvor grumme de end er – rummer en form for hjælp til selvhjælp.

Tag to tøser med problemer! Hvad gør de? De ’bytter hår’. Foran spejlet lægger de blidt den andens hår oven på deres eget. Og smiler og fniser. Og går hjem. Det er samlingens første og rareste bidrag. ’Tak for mad’ er til gengæld den ondeste gennemgang af en families aftensmad, jeg nogensinde har læst. Hvad kan der dog ikke siges med en frikadelleservering! Det er isnende læsning. Det er også ’Så er jeg manden’, hvor en misbrugt pige leger far og mor med sin veninde. Det er næsten ubærlig læsning. Men smukt tillige. Bagefter kilder de to piger hinanden til et grineflip. Håbet er gemt i legen.

Dorthe de Neergaard skriver i et rent og nøgternt registrerende sprog. Kun sjældent kammer det over – måske især i titelhistorien – ellers bader man sig i sorgen med »grådblå øjne« og en stemning, der er »grå som vat, man har haft i munden«. Der er en hårfin balance i disse historier imellem pirren og dirren. De sårer uden at dræbe.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer