Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Erindringer om 'Fjernsyn for dig'
Mogens Vemmers erindringsbog 'Fjernsyn for dig' er lang som en guldbryllupstale og fortæller både om tv-udviklingen, kollegerne og magtspillet, men meget lidt om Vemmer privat.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Faglitteratur Fjernsyn for dig
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Store ord (især i dag); men man gik ikke uberørt hen og slukkede for kassen - det var nemlig før fjernbetjeningen - efter møderne med Sonja eller Buster eller Klyderne.
Hullet i Kæmpeskoven. Poul og Nulle. Især Poul og Nulle og allermest 'Baggårdsredaktionen'. Mange gange spærrede man øjnene op i vantro og kneb sig selv i armen: Hvordan kan de slippe af sted med at lave sådan noget?
Payback
Det kunne de heller ikke i B&U. En stor del af Mogens Vemmers moppedreng af en erindringsbog 'Fjernsyn for dig' er helliget angreb og forsvar, intriger, fejltagelser og lodrette løgne. Han kender huset efter 50 års virke og en chefpost siden 1968.
På den ene side får man et indtryk af Danmarks Radio som en sydende trykkoger af møgspredning. På den anden side er netop Mogens Vemmer et klart udtryk for, at der var højt til loftet. At gode kræfter i huset holdt hånden under ham, blev han først sent klar over. Mogens Vemmer blev et hade-ikon for mange under det gryende borgerlige opsving (og fremefter).
Han fik skyld for det meste. Ham og hans hær af 'røde lejesvende'. Der står 'payback' med store bogstaver på ryggen af ham selv i dag.
Lang som en guldbryllupstale
Der er en særlig glød, når radioens og fjernsynets tidlige helte fortæller om jobbet. Man var opfinder af det hele. Det gjaldt både teknik og indhold. Mulighederne var ubegrænsede, landskabet uberørt, og man knoklede. Mogens Vemmer opfandt f.eks. genren 'dokudrama' i 1959. Den er senere blevet meget populær.
Måske kulminerede det hele i 1980, som bød på både 'Bamse', 'Kæmpeskoven' og den før omtalte 'Baggårdsredaktion'. Selv fremhæver Mogens Vemmer tv-serien 'Buster' og på radiosiden Tine Bryld og 'Tværs'. Sidstnævnte er han »mest stolt« af. Der er megen omsorg og respekt i hans afdæmpede karakteristik af nære kolleger. Såmænd også af husets chefer frem til Christian Nissen!
'Fjernsyn for dig' med undertitlen '50 år med verdens værste seere' er lang som en guldbryllupstale. Som skribent viderefører Mogens Vemmer traditionen med at have et ben i begge lejre. Derfor er der unødigt meget stof med om 'sagerne' og for lidt om udsendelserne og udviklingen. Han argumenterer dog overbevisende for, at »tv til børn er hele grundlaget for 'public service'«. Og han har et godt motto for sit virke. Han vil lave tv for børn, som får dem til at lave noget andet end at se tv!
Privatpersonen Mogens Vemmer er med vilje gjort utydelig af forfatteren. Han trækker sig hele tiden til fordel for B&U-Vemmer, der også havde nok at se til som lynafleder og paraply. En sjælden gang går bureaukrati, kunstnerisk tæft og tidsånd op i en højere enhed og skaber plads for et menneske som Mogens Vemmer, der kan det hele. Tak!
Se også
Eksperter: Unge risikerer at skulle betale for ældres pensionsfest
De fleste omkring 60 år vil vinde på at skifte kapitalpension ud med aldersopsparing.
Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
Fri mig for kvindekamp med Facebook som gidsel
Voldsomt regnvejr skyller ind over landet
Forårssolen tager sig en pause, når et heftigt regnvejr natten til onsdag sniger sig ind over landet.
Lokalpolitikere forlader socialdemokraterne i protest over Thorning
Byrådspolitiker og regionalpolitiker barsler med ny fællesliste i Nordjylland.
Anmelderne i Cannes: Vi har en Guldpalme-vinder
Live fra lægeklinik: Thomas Gorlén havde 32 patienter i konsultationen i dag
Politiken.dk har fulgt en dag hos praktiserende læge Thomas Gorlén i Søborg.
Anders Fogh: Birthe Rønns minister-exit var skæbnens ironi
Sporene fra brutalt drab i Virum er blevet kolde
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
3.5-15.5
25.4-2.5
18.4-25.4
11.4-17.4