Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Norsk forsvar for økoterrorisme holder ikke
TRUET. Vel er regnskoven truet, og godt er det, at nogen skriver litteratur om miljøforbrydelser, men Gert Nygårdshaugs øko-roman er bare ikke stor kunst. - Foto: Miriam Dalsgaard, arkivfoto
Dækket ind bag eventyrlig magisk realisme skrev Gert Nygårdshaug for tyve år siden et forsvar for økopolitisk terrorisme - men er det virkelig »alle tiders bedste norske bog«?
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Anmeldelse Mengele Zoo
Hovedland, 413 sider, 299 kr.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det ville være nemmest og rarest uforbeholdent at kunne anbefale den her bog for dens fokus på de enorme miljøkatastrofer, som den vestlige verdens overforbrug og grådighed afstedkommer.
Men det kunne jo let forlede nogen til at tro, at den nu 64-årige norske forfatters roman også er stor kunst. Det er den ikke – selv om dens emne er livsvigtigt for kloden.
LÆS OGSÅNorges yndlingsforfatter: Hvorfor piller skandinaver altid i egen navle?
Mino er barn af forældre i en sydamerikansk junglelandsby, hvis befolkning bliver udryddet af gringo-håndlangere som led i et USA-selskabs hæmningsløse ressourcejagt.
-Far, mor, søskende – alle er dræbt, mens den seksårige knægt var ude i skoven og jage sjældne sommerfugle.
Mord på bestyrelser og chefer
Sådan skaber man en terrorist, vil romanen fortælle os.
Dét skal nok passe, selv om der desværre er varianter, alt efter hvor i verden der myrdes, ydmyges og nedværdiges i religionens, »vækstens« eller markedsdemokratiets uhellige navne.
Romanens (unødvendigt) lange handling viser forløbet:
Femten-tyve år senere udfører Mino og tre voksne kammerater under navnet Mariposa-bevægelsen økoterrorisme i form af vellykkede mord på (enkelte tilfældigt tilstedeværende plus) bestyrelser og chefer for multinationale selskaber i det, forfatteren kalder den verdensomspændende »hamburgermafia«.
Forfatteren fortalte selv i et interview her i avisen (8.11.), at bogen er inspireret af mordet på regnskovsforkæmperen Chico Mendes i 1988.
Romanen her udkom nemlig første gang allerede i 1989. Men først for tre år siden valgte norske læsere, radio- og tv-stationen NRK og Dagbladet i Oslo romanen til »alle tiders bedste norske bog«.
21 års forsinkelse
Og nu kommer den så på dansk, med 21 års forsinkelse.
På den tid har alverdens terrorisme ikke alene overhalet bogens eksempler – Mino & Co.s sprængning af en amerikansk skyskraber, f.eks. – men også dens standpunkt:
Efter Twin Towers, Mumbai, Madrid, London osv. er ikke engang stupid miljødestruktion og folkemord nok til at forsvare lige så uanfægtede, ja, triumferende snigmord.
LÆS OGSÅLitterær énmandshær ignorerer finanskrisen
Heller ikke selv om sommerfuglens firebande ejer ungdommens charme og – økologisk korrekt? – dræber med pusterør, pil og plantegift.
Bogens miljøforbrydelser har herren hjælpe os rigeligt med sidestykker i den historiske virkelighed, hvorimod Minos liv er eventyr i den magiske realismes stil, lige fra oplæringen hos en omrejsende tryllekunstner over studieårenes vekslen mellem de fire glade unge menneskers påståeligt jalousifri promiskuitet og timerne hos en samfundskritisk biologilærer – og til den vellykkede terrorismes bitre ende på en strand ved Alanya.
Det holder hverken som konsekvent politisk diskussion eller som helstøbt fortællekunst.
Ingen sproglig forblænding
Nygårdshaug er ingen sprogligt blændende fortæller, kun habil, og ligesom i hans tidligere oversatte roman ’Provst Gotvins geometri’ – som andre var gladere for end jeg – overtrumfer hans målbevidste budskab og trang til at ’få det hele med’ gang på gang stoffets egen logik og personernes psykologiske sammenhæng.
LÆS ARTIKEL Norsk forfatter fortæller hverdagens stille drama
’Fri fantasi’ betyder ikke fri for konsekvens.
Som Kumbel sagde, har også magi sine stramme regler, hvis jeg husker rigtigt:
»Alt det trylleri, der gi’s / foregår på samme vis: // Kom en hvid kanin i hatten, / træk den så igen op af den! // Før du laver trylleri: / Husk og kom kaninen i!«.
Se også
Danmarks største elbilsfirma går konkurs
Elbilfirmaet Better Place Danmark har i dag indgivet konkursbegæring.
Politiet flytter uanmeldt demonstration på Rådhuspladsen
S-borgmester dropper partinavn og logo i valgkampagne
Boksetræner: Dommerne snød Kessler
Andre Wards træner mener, at Mikkel Kessler burde have haft uafgjort i kampen mod Carl Froch i London.
Cannes dag 11: Den seksuelle identitet har været det altoverskyggende tema
Barcelona køber drømmemakkeren til Messi
Brasilianeren Neymar skriver under på en fem år lang kontrakt med FC Barcelona.
Kun hver tiende køber dagligvarer på nettet
Danskerne vil selv tjekke kvaliteten af deres dagligvarer, viser undersøgelse.
Stærke Bayern bliver endnu stærkere: Nupper Dortmund-topscorer
Danske læger udskriver falske regninger for fiktive konsultationer
Regioner opfordrer borgerne til selv at tjekke deres regninger på nettet.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Bøger
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsTophistorier Kultur
Seneste TV
23. maj. KL. 15.05 TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
BOGLISTEN
Et udvalg af de bøger, redaktionen har modtaget. En del har været eller bliver anmeldt i Politikens spalter.
3.5-15.5
25.4-2.5
18.4-25.4
11.4-17.4