-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Den farlige skilsmissegeneration
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Skønlitteratur Stilleben
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:For måske blev hovedpersonen Julie aldrig elsket af farmand, og måske, oh store forræderi, er de gaver som faren gav, i virkeligheden nogen moren har fundet på, så Julie og hendes søster ikke skulle tro, de var glemt.
At skrive om både det svære og det lette er ikke nemt, for under grinet ligger hulket på lur. Det giver en hjerteskærende effekt, en rigtig hjerteknusereffekt, hvorkleenexen jævnligt skal vrides.
Det er potentialet hos Trisse Gejl, at hun både opsøger og skaber situationskomikken, men at hun også er på jagt efter sårbarheden lige underneden.
Og i 'Stilleben' er hun mere på omgangshøjde med vittigheden end den klæbrige sorg, som om forfatteren stadig ligger lidt for meget under for gængs opdragelse, hvor alt for guds skyld skal håndteres kækt.
For vi har jo lært, at man ikke må flæbe som voksen. Men netop i romaner gælder andre regler, her kan man brøle igennem. Faktisk kan man netop smide alle dumme og besværlige følelser ind i en bog, og så lukke døren fra den rigtige side.
Julie er blevet gift med Pierre, der som navnet siger er fransk, og de har fået den dejlige lille unge Leif (eller Læf, som Pierre udtaler ham). Julie har en uafsluttet læreruddannelse bag sig, men nu er der kommet styr på det hele i det lille rækkehus, hvis det ikke var for den uro, som Julie går rundt og føler.
Ikke mindst det raslende birketræ uden for huset kan hensætte Julie i en tilstand af ophidselse, fordi træet simpelthen ser så utilregneligt ud. Om dagen ser det normalt nok ud, men så vent til det bliver aften, og »de hurtige birkeblade er som flyvende pletter imod en tusmørkehimmel«.
Så der er uro på vej i familien, og det bliver ikke bedre, da Julie finder en Brugsen-bon på blomster og en champagne, hun aldrig selv har været med til at nyde. Så udvikler 'Stilleben' sig også til en utroskabshistorie, hvor Trisse Gejls enkle og gode sans for episodeudvikling også sætter sig igennem.
Julie ligner noget i tiden, selv om hun godt nok er en adspredt heltinde med sine både kvarte og trekvarte engagementer, når det gælder uddannelse, tidligere kærester og nuværende ægteskabstrummerum. Julie er både halv- og hellunken, selv om hun også engang har været vildt forgabt i tyskeren Günter.
Der er ganske enkelt rod i Julies følelser. Det dumme svin til Günter fylder mindst lige så meget som den truede idyl sammen med Pierre, som om der ikke er forskel på at miste sin egen nyslåede familie i forhold til en kortvarig kæreste i Grækenland.
Der er kuk i proportionssansen. Faktisk gør portrættet af Günter mere indtryk. Han er et ret godt portræt af den mandetype, en purung kvinde kan falde for. Mens Jette Hansen i sin debat- og erindringsbog 'Det bløde punkt' har givet et ætsende bud på, hvor raffineret et dumt svin skal være skruet sammen, før en moden, erfaren kvinde bider på. Det er spændende, da det kræver både overblik og overskud at lave den slags mandeportrætter til gavn for andre kvinder derude.
'Stilleben' slutter drastisk - vi kan alle blive ofre for den blinde vinkel på motorvejen - men det er en større blindhed, Trisse Gejl gerne vil lave en diagnose af.
Et mere udsat følelsesliv hos en opvoksende skilsmissegeneration. De er ikke helt faste i kødet dybere nede. De er ikke helt til at stole på. De er lidt for skrøbelige.
Se også
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
Sådan tjekker du din telefons trådløse net
Gedekølle med citron og persille