Annonce
Skønlitteratur 26. feb. 2009 KL. 12.40

Skvulpende uhygge fra stilsikker debutant

Nick Clausen fortæller i tidens tone om fugt og frygt.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Skønlitteratur Tidevandet

Info Illustreret af Christian Guldager. Facet, 124 sider, 149 kroner
Forfatter Nick Clausen
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Gode gys kan man aldrig få nok af!

Men debuterende Nick Clausens ’Tidevandet’ minder unægtelig om Patrick Leis’ ’Når mørket kommer’ fra 2007 (og på samme forlag). Men der er vist også kun syv urfortællinger at tage af. Ikke? Og i genren gys måske kun fem!

Nick Clausen fortæller om fire venner og en hund, som skal holde weekend i et sommerhus. Hvad de ikke ved er, at netop i disse dage skyller havet ind over land og bringer havdæmonerne med sig.

Sommerhusområdet er også helt tomt – de lokale ved besked – bortset fra en dreng med rød trøje, som kun har ét råd til de lalleglade turister. Der skal hænge et anker over døren. Desværre går det skidt. Men hunden overlever.

I tidens tone
Der bliver talt i tidens tone. Dialogen svinger i takt med, at dåseøllerne knappes op. Der er romantik med overraskende udgang. Og så altså disse duvende dæmoner, som skvulper svuppende rundt om Webergrillen, mens de kigger ind ad vinduerne.

Forfatteren bygger sikkert sin historie op med anvendelse af de faste virkemidler såsom tro, håb og afmagt. Det er ånden fra Dennis Jürgensen og Kenneth Bøgh og alle de andre skrivende rødder, som forplanter sig til denne frygtløse debutant.

’Tidevandet’ er effektiv og grumt illustreret af Christian Guldager med sortvædede billeder af fugt og frygt.

Læserne kan godt belave sig på, at boghavet den kommende tid vil skylle bøger i mængdevis op, som handler om vampyrer, de udøde, dæmoner, zombier og søde piger. Det er et resultat af krisen. Godt, man har sit anker!

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 09.56
Retsmedicinere skal nu afgøre, hvad der var årsagen til 48-årige Whitney Houstons død. - Foto: Mark J. Terrill/AP

Politiet efterforsker Houstons dødsårsag

Spekulationerne får frit løb efter den 48-årige sangers død.

Terror i Norge
12. feb. KL. 09.48
Norge. 40 norske kommuner har takket ja tak til det omdiskuterede mindesmærke, mens resten af de i alt 56 norske kommuner, der mistede indbyggere under massakren på den lille norske ø, er i tvivl eller har takket nej, skriver NRK. - Foto: LÆRKE POSSELT (arkiv)

Voldsomt omdiskuteret Utøyaskulptur deler Norge

Et mindesmærke for ofrene på Utøya har vakt stor debat.

Berlinale 2012
12. feb. KL. 10.15
Royalt. Den danske sømandskonge Frederiks liv bliver udgangspunkt for en biografisk film. Her danser kongen med sin ældste datter, dronning Margrethe. - Foto: (arkiv)/AP

'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik

Frederik den 9. portrætteres i ny film af folkene, der stod bag sidste års gigantiske biografsucces, 'Dirch'.

Annoncer
Annoncer