Da Ellerten kom til Hollywood

Jørgen Klubien, der til daglig bor i Portland, Oregon, er i Danmark i anledning af den danske premiere på »Cars«. Ideen til filmen fik han fra Ellerten.
Jørgen Klubien, der til daglig bor i Portland, Oregon, er i Danmark i anledning af den danske premiere på »Cars«. Ideen til filmen fik han fra Ellerten.
Lyt til artiklen

Det er den amerikanske drøm, som nu går i opfyldelse – igen. Jørgen Klubien skal instruere sin helt egen tegnefilm i USA. Og med amerikanernes vane for store armbevægelser bliver det ingen petitesse.

»Det er helt vanvittigt. Vi sidder og snakker om, at budgettet løber op på mellem 90 og 100 millioner dollar. Det går ikke, vi må have det ned på mindre. Det er svimlende mange penge at bruge på en film«, siger Jørgen Klubien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her