Wiedemann i San Sebastian: Det var svært at se min film med publikum

Stumt. Julie Zangenberg spiller den mystiske, stumme pige, der viser sig at have en helende kraft gennem et knald.
Stumt. Julie Zangenberg spiller den mystiske, stumme pige, der viser sig at have en helende kraft gennem et knald.
Lyt til artiklen

For instruktøren Katrine Wiedemann var det lidt af en prøvelse for første gang at skulle se sin nye film, ’Viceværten’, ved verdenspremieren på den internationale Film Festival i San Sebastian i Spanien i aftes.

»Jeg havde glædet mig til at se filmen med jer. Men det var alligevel intimiderende at se den sammen med et publikum. Den første gang, viceværten har sex med pigen i filmen, har jeg vænnet mig til, men den er brutal, når man ikke har set den før. Tak fordi I tog det på den måde«, sagde Katrine Wiedemann til det indbudte publikum i den stopfyldte sal, da ’Viceværten’ var færdig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her